FN Ostrava dosahuje výborných výsledků při léčbě pacientů s cévní mozkovou příhodou (CMP). Potřetí za sebou totiž získala diamantovou cenu iniciativy Angels, která je součástí Evropské společnosti pro léčbu CMP. Splnila všech deset hodnocených parametrů a prokázala tak, že poskytovaná péče dosahuje evropské i světové úrovně.
Ocenění bylo uděleno Centru vysoce specializované péče pro pacienty s cerebrovaskulárním onemocněním, zkráceně komplexnímu iktovému centru, které vede MUDr. Martin Roubec, Ph.D. V loňském roce se v něm léčilo 684 pacientů s cévní mozkovou příhodou. Více než 55 procent z nich se plně uzdravilo anebo má jen lehké následky. Za tyto mimořádné výsledky centrum získalo cenu na evropské konferenci v německém Mnichově a následně znovu i na národní úrovni v Mikulově. „Myslím si, že úspěch je to veliký. Jde o ocenění nastavené péče, kterou tady máme. Už před třemi lety jsme získali nejvyšší certifikaci společnosti ESO. Takže víme, že pracujeme kvalitně, že nemusíme nic napravovat a zavedené postupy tady máme správné,“ komentuje prof. MUDr. Michal Bar, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava, pod kterou komplexní iktové centrum spadá.
Iniciativa Angels hodnotí důležité parametry, které při léčbě pacientů hrají zásadní roli. Ve všech FN Ostrava uspěla. „Hodnotí se třeba časy od příjezdu pacienta do nemocnice k zahájení léčby. Pak se vyhodnocuje, kolik pacientů je screenováno na poruchy polykání, což je velký problém. Jestli je to více než 90 procent pacientů, jedná se o známku vysoké kvality,“ zdůrazňuje profesor Bar. Lékaři komplexního iktového centra používají i umělou inteligenci, která v řádech desítek vteřin dokáže vyhodnotit snímky CT vyšetření a označí na nich riziková místa s probíhající cévní mozkovou příhodou.
Jednou z vyléčených pacientek komplexního iktového centra je i Anna Zemanová, kterou náhle postihla CMP. „Ráno jsem vstala, posnídala a najednou se mi začaly třepat ruce. Dcera byla doma, tak jsme zavolaly záchranku. Když potom přijela, lékaři zjistili, že jde o slabší cévní mozkovou příhodu,“ popisuje třiaosmdesátiletá seniorka, která je dnes soběstačná: „Rychlá péče pomohla k tomu, že jsem na tom teď dobře. Ve fakultní nemocnici mě umístili na JIPku, udělali rentgen a rychle mi zvolili správnou léčbu. Jsem za to moc ráda.“
Iniciativa Angels vyhodnocovala údaje za loňský rok. V České republice diamantovou cenu udělila celkem 11 nemocnicím včetně FN Ostrava. Na území Moravskoslezského kraje ocenění získaly ještě nemocniční zařízení v Krnově a Třinci.
(ab)