Ostravské děti objevují kouzlo včelího světa

Ostrava letos podpořila smysluplné aktivity, které dětem přiblíží život a chov včel. Dokonce dvě ostravské základní školy ve svých včelařských kroužcích dětem nabízí možnost detailního poznání života včel, neboť si opatřily vlastní včelstva. Lektoři děti učí, jak se o včely starat, aby prosperovaly, děti se přímo v kroužku dozví, jak se stáčí med i další související zákonitosti života včel. Město tento praktický způsob ekologické výchovy financovalo prostředky Fondu životního prostředí, současně byl také podpořen osvětový projekt Včela – cesta do včelího města, který již absolvovaly stovky návštěvníků.

„Užitečnost včel je zřejmá a nezpochybnitelná. Zmíněné aktivity vedou naše nejmenší k přírodě. Prospěšná a pracovitá včela může děti inspirovat a nasměrovat k objevování zákonitostí přírody a následně i k její ochraně. Ti, kterým zkušení včelaři v praxi ukáží cestu k této prospěšné zálibě, se mohou včelařství věnovat i v dospělosti. Včelí populace je pro ekosystém nezastupitelná, a tento konkrétní způsob ekologické výchovy v našich školách si zaslouží velké poděkování i podporu,“ konstatoval Aleš Boháč, náměstek primátora.

Navštěvovat včelařský kroužek mohou děti Základní školy Ostrava, Generála Píky 13A, která se může pochlubit i titulem Ekoškola. Škola pořídila základní vybavení pro chov včel, včelařský kroužek je u žáků populární, účastní se jej žáci prvního stupně a vloni již děti dokonce sledovaly, jak se stáčí med. Malé „včelaře“ vede zkušená lektorka, včelařství je jejím velkým koníčkem. V rámci projektu „Včely jsou naše budoucnost“ bude kroužek dovybaven proskleným pozorovacím úlem, aby malí včelaři viděli, jak včely žijí. Navýšen bude počet včelstev a škola díky podpoře pořídí i další vybavení pro včelařský kroužek. „Chovu včel prospívá druhová různost stromů, keřů a květin, Ostrava se v poslední době stala zelenou, což je pro včely ideální,“ konstatuje ředitel školy Jan Veselý a dodává: „Kroužek je velmi oblíbený, poznatky chovu včel využíváme i při další výuce a sdíleli jsme je i s mateřskou školou, která se přišla na včelky také podívat.“

Druhou ostravskou školou, která svým dětem nabídla včelařský kroužek, je Základní škola a mateřská škola Ostrava-Hrabůvka, A. Kučery 20. I zde vedou včelařský kroužek zkušení včelaři, město podpořilo pořízení pomůcek a vybavení. A také tady už děti viděly, jak se stáčí med, dozvěděly se, co tomuto procesu v přírodě předchází a jak se o včely starat.

A život včel přibližuje rovněž interaktivní projekt Včela – cesta do včelího města, který Ostrava podpořila. Malí i velcí mohou navštívit vzdělávací akci, která hravou formou nabízí pohled na organismus včelstva v labyrintu včelího úlu. Návštěvníci výstavy mohou zamířit do včelího kina, luční kavárny či objevit kouzlo včelí houpačky, projít dřevěným labyrintem, hledat v úlu vetřelce, vyčistit včelí komnatu či připravit pyl ke krmení včelích miminek. K dispozici jsou pracovní listy, včelí omalovánky nebo edukativní nadrozměrné karty v podobě včelích pláství. Výstava je otevřena do konce prázdnin a zájemci ji naleznou v galerii Dvorana na náměstí Dr. E. Beneše v Ostravě, víc k akci viz https://1url.cz/Vuu52.

(ab)