V Karvinské hornické nemocnici (KHN) začala v tomto týdnu fungovat nová chirurgická ambulance. Je situována v přízemí budovy Centra pracovní medicíny.
S celkovou rekonstrukcí a propojením stávajících místností vzniklo zázemí pro pacienty, kteří potřebují plánované chirurgické ošetření nebo diagnostiku a ambulantní provedení drobných chirurgických výkonů, jako jsou například: odstranění kožních výrůstků, znamének, zarůstajících nehtů, operace karpálních tunelů, sklerotizace křečových žil apod.
„Ambulance pečuje o předem objednané pacienty. Neměli jsme ambici budovat urgentní příjem nebo takzvanou úrazovou pohotovost, Ta u nás v nemocnici není,“ upozornil ředitel KHN Tomáš Canibal s tím, že nová chirurgická ambulance bude ale fungovat i jako specializované kýlní centrum pro řešení pupečních, tříselných, stehenních kýl i kýl v jizvě.
„Lidé se k nám mohou ohlásit na základě doporučení svého obvodního nebo odborného lékaře, případně se mohou e-mailem nebo telefonicky objednávat na vyšetření přímo u nás,“ uvedl primář nového Chirurgického oddělení KHN Lumír Tomala, pod kterého spadá také ambulance a činnost kýlního centra.
Ambulance bude využívat diagnostické zázemí nemocnice a pro větší výkony v rámci jednodenní chirurgie i stávající operační sály KHN. První zákroky jsou už naplánovány a proběhnou v nejbližších dnech. Od října začnou chirurgové operovat také nejrůznější nádorová onemocnění prsou (včetně nezhoubných nálezů). Od jara 2024 by pak měla chirurgická operativa dostat celý nově budovaný pavilon.
Výkony v novém chirurgickém pavilonu budou navazovat zejména na mamografický screening. „Současně pavilon nabídne nové kapacity pro velmi časté zákroky, jako jsou už zmíněné operace kýly, křečových žil, žlučníku nebo hemoroidů,“ připomněl ředitel KHN Canibal. Nemocniční budova bude modulární a bude mít dvě podlaží. První patro bude obsahovat oddělení s 25 lůžky. Ve druhém se počítá s operačním sálem provázaným na stávající chirurgické a operační zázemí nemocnice. V případě potřeby bude možné pavilon rozšířit a doplnit i další operační sál.
Přípravy na stavbu chirurgického pavilonu finišují. KHN už také začala nabírat nové zaměstnance. Počítá s přijetím lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů, sanitářů a radiologických asistentů. Radiologickým asistentům a asistentkám nemocnice už nyní nabízí i velmi zajímavý náborový příspěvek ve výši 100 až 150 tisíc korun (v závislosti na praxi).
Doplňující informace:
Kýlní centrum se zaměřuje na miniinvazivní operativu, hlavně na endoskopické výkony. Endoskopický výkon je šetrnější než klasická operace z řezů v oblasti kýl, provádí se z co nejmenších vstupů. Klienti pociťují menší bolesti po výkonu a mají menší jizvy. Rekonvalescence a návrat k běžnému životu je rychlejší. Rovněž riziko narkózy i recidivy kýly a dalších možných komplikací je nižší. Chirurgové KHN používají nejmodernější přístroje a endoskopické nástroje.
(nm)