Hned dva koncertní cykly zahájí tento týden Janáčkova filharmonie Ostrava ve svém dočasném působišti ve Vesmíru. Cyklus klavírních recitálů (označován jako cyklus R) a koncertní cyklus Co máme rádi (označován jako koncertní cyklus C) jsou divácky velmi oblíbené, jelikož v jednom z nich se mohou návštěvníci koncertů setkat s opravdovou špičkou klavírních virtuózů současnosti a ve druhém z těchto cyklů dává JFO vstřícným pojetím samotné dramaturgie, ve spolupráci s vynikající herečkou Markétou Matulovou v roli průvodkyně, možnost svým posluchačům překonat předsudek o tom, že by klasické hudbě neporozuměli.
Jubilejní 70. koncertní sezóna pokračuje po návratu orchestru Janáčkovy filharmonie z pařížské Invalidovny již v pondělí 16. října sólovým klavírním recitálem Matyáše Nováka, jenž v současné době patří ke světové špičce v tomto oboru. Na klavír hraje od svých pěti let a na kontě má kromě vystoupení v Carnegie Hall či festivalu Pražské jaro tuzemské i zahraniční spolupráce, desítky koncertů s orchestrem a ve svém repertoáru stovky skladeb pro sólový klavír. S Janáčkovou filharmonií Ostrava se poprvé představil v roce 2020 a nyní se sem znovu vrací s výběrem skladeb českých velikánů. „Matyáš Novák, který do svého sólového recitálu pro tento večer zařadil nejen klavírní kompozice Bedřicha Smetany a Josefa Suka, ale také vlastní virtuózní úpravu symfonické básně Vltava, zahajuje cyklus klavírních recitálů, jenž patří k jedněm z mých nejoblíbenějších,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává, že se také díky tomuto osobnímu nasazení podařilo i pro další koncerty tohoto cyklu navázat spolupráci s osobitými klavíristy. Postupně se tak v Ostravě v rámci klavírního cyklu R představí etablovaná umělkyně Olga Kern, Kanaďan Jan Lisiecký, o nějž JFO usilovala 6 let, a nakonec vycházející hvězda v oboru Alexandra Dovgan.
O tři dny později (19. října) se pak návštěvníci koncertů Janáčkovy filharmonie budou moct v této sezóně poprvé setkat s oblíbenou herečkou a průvodkyní koncertním cyklem C Markétou Matulovou. Tento jedinečný cyklus je určen posluchačům, kteří svět klasické hudby teprve objevují a díky netradičním rolím, ve kterých se představí dirigent Maroš Potokár, orchestr i Markéta Matulová budou hudbu prožívat aktivním i kreativním způsobem. „Autorkou konceptu i režie je Lenka Jaborská, která s námi spolupracuje také na dramaturgii koncertů pro rodiny s dětmi (Cyklus D – Dětem). Podstatou obou těchto cyklů je přiblížit se v rámci dění na pódiu co nejvíce k posluchačům v sále. Již druhou sezónu tedy bude průvodkyně koncertem, Markéta Matulová, neformálním způsobem a s nadsázkou promlouvat nejen s posluchači, ale také s orchestrem a dirigentem. Na programu budou melodie často všeobecně známé z filmů nebo reklam, u nichž posluchači mnohdy ani netuší, že vychází z díla autorů klasické hudby,“ upřesňuje Žemla.
První z koncertů Cyklu C bude věnován Pocitům, a těch se herečce Markétě Matulové, jak sama říká, v hlavě odehrává celá řada: „Musím se přiznat, že s blížícím se prvním koncertem této sezóny se mé pocity násobí a množí – jsou to vlny radosti, maličko obavy, pocity trémy, ale i očekávání. A pocity se mají sdílet, a právě na to vzájemné sdílení, se já osobně těším nejvíc. Už za pár dní v ostravském Vesmíru, kde bude znít to, co máme rádi.“
Dirigentem všech čtyř koncertních večerů cyklu C bude Maroš Potokár, jenž působí v Janáčkově filharmonii na pozici asistenta šéfdirigenta od roku 2021. „Cyklus C je skvělým projektem, který funguje jako pomyslný most mezi dětskými koncerty a hlavními symfonickými cykly. Baví mě, že mám možnost podílet se na dramaturgii jednotlivých koncertů, a že spolu s vynikající Markétou Matulovou můžeme publiku přibližovat nejrůznější zajímavosti a podrobnosti ze světa hudby. Moderované koncerty přinesou široký záběr skladeb napříč různými obdobími, kompozičními styly, náladami a emocemi. Posluchače, kterému je klasická hudba zatím cizí, totiž často nejprve zaujme nějaká konkrétní skladba či její úryvek, a zvědavost jej pak přivede k poslechu mnoha dalších,“ vysvětluje Potokár.
Kromě široké veřejnosti jsou koncerty cyklu C vhodné i pro žáky 2. stupně základních škol, proto začínají už v 18 hodin, tedy o hodinu dříve, než bývá zvykem u ostatních programových cyklů ve Vesmíru. Cyklus je také součástí nabídky v rámci projektu Mladý divák, který vytváří komunitu mladých lidí se zájmem o ostravskou kulturu. Více na www.mladydivak.cz.
Detailní informace k uvedeným koncertům
R1 Matyáš Novák
16. října 2023, 19 hodin, Vesmír
Bedřich Smetana České tance, II. kniha op. 21
Josef Suk Klavírní kusy op. 7
Bedřich Smetana (arr. Matyáš Novák) Má vlast, II. Vltava
Matyáš Novák – klavír
Matyáš Novák patří k nejperspektivnějším klavíristům své generace, a to díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice. S Janáčkovou filharmonií vystoupil poprvé v roce 2020 v Beethovenově Císařském koncertu. Na klavír začal hrát v pěti letech, v deseti vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí množství cen na domácích i zahraničních soutěžích, a také čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír, které má již nyní ve svém repertoáru. Koncertuje doma i v zahraničí, se svými recitály se představil v mnoha zemích Evropy, v Thajsku a v USA.
C1 Pociťuji
19. října 2023, 18 hodin, Vesmír
Edward Elgar Nimrod, variace č. 9 z cyklu Enigma, variace na vlastní téma pro velký orchestr op. 36
Igor Stravinskij Pekelný tanec z baletní suity Pták ohnivák
M. P. Musorgskij Baba Jaga (Domek na kuřích nožkách) z cyklu Obrázky z výstavy
a další
Markéta Matulová – průvodní slovo Lenka Jaborská – koncepce a režie Janáčkova filharmonie Ostrava Maroš Potokár – dirigent
Koncertní řada C – Co máme rádi je určená posluchačům, kteří svět klasické hudby se zvědavostí teprve objevují a prozkoumávají a zbavují se tak svých obav, že by vážné hudbě nerozuměli a neuměli ji poslouchat. Prožívat ji mohou aktivním a kreativním způsobem. V netradičních rolích se představí dirigent Maroš Potokár, orchestr i průvodkyně Markéta Matulová, která vyměnila ostravské Divadlo Petra Bezruče za brněnskou Husu na provázku, její spolupráce s Janáčkovou filharmonií, ale pokračuje. Druhou sezónu bude neformálním způsobem a s nadsázkou promlouvat nejen s posluchači, ale také s orchestrem a dirigentem. Autorkou koncepce a režie je Lenka Jaborská, která Markétu Matulovou do cyklu přivedla. Do programu zařazuje známé melodie, u řady z nich posluchači netuší, že je složili autoři klasické hudby, protože je znají například z filmů nebo reklam. Jednotlivé koncerty nabídnou skladby mnoha slavných osobností, evokovat budou řadu všedních i nevšedních situací. Zahájení cyklu je věnováno pocitům. Více o programu koncertu zde.
(ab)