Kalendárium historických událostí města Ostravy od 6. listopadu do 12. listopadu.
7. listopadu 1531
došlo k dohodě ve sporu, který vyvolal Jan Sedlnický z Choltic, majitel polskoostravského panství, když nechal postavit za mostem v Polské Ostravě nové domy, a ty ke škodě města Moravské Ostravy osadil židovskými řemeslníky a krčmáři. Součástí dohody Sedlnického s biskupem Stanislavem Thurzem bylo ustanovení, že domy budou zachovány, ale židé se do příštího svátku sv. Václava vystěhují a další již nepřijdou. Krčmář bude jen jeden a bude šenkovat jen ostravské nebo fryštátské pivo. Řemeslníci zde budou blejchař, tkadlec, krejčí, hrnčíř a švec, ale od každého řemesla jen jeden člověk. V domech se nebudou odbývat žádné trhy a také krčmář bude přijímat jen pěší hosty.
7. listopadu 1895
časopis Nazdar přinesl zprávu o nevyhovujících hygienických poměrech v Moravské Ostravě. Přesto, že obec vybírala nemalé daně, zanedbávala nejnaléhavější povinnosti. Jen hlavní ulice byla opatřena chodníky, kanály a řádně osvětlena. Ostatní byly označeny jako „smradlavé stoky“. Na Hornopolním náměstí byla jedna velká louže, do které se vlévaly dvě stoky a tato louže vypadala jako smetiště.
12. listopadu 1565
se městský písař ujal vedení nejstarší městské knihy, tzv. Památné knihy města Moravské Ostravy, dnes uložené v Archivu města Ostravy. Zápisy, vedené v češtině v letech 1565–1757, se do ní vkládaly „pro věčnou paměť“. Najdeme v ní hlavně svatební smlouvy zámožnějších novomanželů, kupní smlouvy a dlužní úpisy. V jejím úvodu je sdělení o rozdělení klíčů ke kovové truhle, v níž byla uložena privilegia, a také část řádu ostravských fišmistrů, dohlížejících na rybniční hospodaření města z přelomu 16. a 17. stol. Najdeme zde též poděkování olomouckého biskupa Viléma Prusinovského (1534–1572) ostravské městské radě za darovaného lososa. Sděloval, že pokud by se taková ryba u nich opět vyskytla, aby mu ji poslali, že ji rád zaplatí. Městské rybničné hospodářství bylo totiž vynikající.
Zpracoval: Archiv města Ostravy
(ab)