Kalendárium historických událostí města Ostravy od 13. listopadu do 19. listopadu.
13. listopadu 1723
olomoucký biskup Wolfgang hrabě Schrattenbach schválil přenesení děkanského úřadu z Moravské Ostravy do Bílovce. Do té doby spravovalo ostravské děkanství značnou část hukvaldského panství. Vzhledem k chudobě městských příjmů nebylo ostravské děkanství sto vizitovat fary na hukvaldském panství tak často, jak by si to na biskupství přáli. Prestiž Ostravy odnětím děkanského úřadu dále utrpěla.
15. listopadu 1935
byl provizorně v budově bývalé městské nemocnice ve Slezské Ostravě umístěn 1. prapor 8. slezského pěšího pluku v čele s podplukovníkem Edmundem Klímkem. Město Slezská Ostrava usilovalo o umístění vojenské posádky především s ohledem na svou polohu na „horké půdě Těšínska, postiženém rejdy polských šovinistů“. Podmínkou pro trvalé umístění posádky ale bylo vybudování vhodných kasáren, k čemuž došlo až v roce 1938. Kasárna na Hranečníku zde byla až do prosince 1999.
16. listopadu 1903
ve Vídni zemřel architekt, vysokoškolský pedagog, odborný publicista Camillo Sitte (narodil se 17. 4. 1843 ve Vídni). V letech 1896-1899 vyprojektoval a řídil stavbu několika monumentálních staveb v Ostravě-Přívoze: kostela Neposkvrněného Početí P. Marie, přilehlé fary a městské radnice (dnes Archiv města Ostravy). Tato stavitelská díla pojímal jako neoddělitelný celek architektury, sochařství a malířství. Projevovalo se to tím, že jejich uměleckou výzdobu navrhl sám do posledního detailu. Svá teoretická východiska realizoval v návrzích městských regulačních plánů pro Moravskou Ostravu, Přívoz, Mariánské Hory, Slezskou Ostravu, Brno, Olomouc ad. Sitte patřil k významným rakouským a evropským architektům a urbanistům, kteří naznačili nové cesty moderní výstavby měst.
Zpracoval: Archiv města Ostravy
(ab)