15. 1. 1948
V pátek 15. ledna 1948 se v klubovně Svazu českých novinářů v Ostravě na dnešní Českobratrské ulici konala schůze přípravného výboru pro vybudování Společenského domu v Ostravě. Schůzi vedl předseda Ústředního národního výboru v Ostravě Josef Kotas a zúčastnili se jí zástupci všech tehdy existujících politických stran, které v národním výboru zasedali. Iniciativa, s kterou přišli právě ostravští novináři, byla přijata; dokonce došlo ke schválení stanov družstva pro stavbu společenského domu a zanedlouho se měla konat jeho ustavující schůze. Společenský dům byl plánován na křižovatce ulic Nádražní a 30. dubna (v místech dnešního Bezručova sadu). Obsahoval by velký sál pro 3-4 tisíce osob, moderní kinosál pro stejný (!) počet návštěvníků, koncertní sál, výstavní a přednáškový sál, spolkové klubovny a apartmány pro významné domácí a zahraniční hosty, kteří Ostravu navštíví. Součástí objektu měla být samozřejmě též restaurace a vinárna. Ambiciózní projekt realizován nebyl, s největší pravděpodobností v důsledku únorových událostí a převzetí moci Komunistickou stranou Československa, která pro Ostravu určila zcela jiné priority. Ostravané se srovnatelného objektu dočkali až v roce 1961, kdy byl otevřen Dům kultury pracujících VŽKG (dnes Dům kultury města Ostravy).
18. 1. 1943
18. ledna 1943 zahynul v severní Africe poblíž města Banī Walīd (dnes Libye) ostravský rodák, štábní kapitán Pravoslav Řídký (1907–1943), účastník zahraničního odboje a důstojník čs. generálního štábu ve Velké Británii. Do exilu odešel v červenci 1939 přes Polsko, působil v zahraniční armádě ve Francii a po její porážce pak ve Velké Británii. Do severní Afriky byl vyslán, aby studoval moderní metody nasazení tanků. V roce 1942 se zúčastnil bojů u El Alameinu, byl lehce raněn u Benghází, ale ještě nedoléčen pospíchal zpět na frontu, aby se připojil k britským jednotkám, které se chystaly k dalšímu postupu směrem na Tripolis. Zde byl smrtelně zraněn při útoku německých letadel. Jeho portrét se po v roce 1945 objevil na tzv. londýnské emisi poštovních známek pro osvobozené Československo.
18. 1. 1948
V kostele sv. Josefa v Moravské Ostravě (Don Bosco) byly v neděli 18. ledna 1948 za přítomnosti litoměřického biskupa a prvního biskupa z řádu salesiánů ThDr. Štěpána Trochty slavnostně vysvěceny nové varhany, která dodala krnovská firma Rieger (tato firma, známá později pod značkou Rieger-Kloss, patřila k největším a nejstarším světovým výrobcům píšťalových varhan). Tentýž den byl na novém nástroji proveden první varhanní koncert, který uspořádal profesor brněnské konzervatoře a rodák z Ostravy-Zábřehu Josef Černocký (1915–1970, pedagog, hudební režisér a varhanní virtuos).
Zpracoval: Archiv města Ostravy
(ab)