OKD má kladné stanovisko MŽP k pokračování hornické činnosti

Foto: OKD, a.s.

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí, tzv. EIA, pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

 

Ze stanoviska vydaného ministerstvem plyne OKD řada povinností, které budeme muset plnit v době těžby i následné technické likvidace Dolu ČSM a také po ukončení hornické činnosti. Podmínky stanoviska budou nyní zohledněny v navazujících řízeních,“ uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.

 

K podmínkám, které jsou ve stanovisku uvedeny, patří například maximální roční těžba černého uhlí, která nesmí přesáhnout 1,8 milionu tun, příprava a realizace souboru zásad pro prevenci znečišťování ovzduší a provádění rekultivací přírodě blízkým způsobem.

 

Vydání stanoviska předcházelo oznámení o záměru ministerstvu v listopadu 2022, předložení potřebné dokumentace v květnu 2023, vypořádání připomínek, které v průběhu procesu vyvstaly, a mezivládní česko-polská konzultace v září 2023, jíž se zúčastnili zástupci ministerstev životního prostředí obou stran, společnosti OKD, Povodí Odry a Obvodního báňského úřadu a specialisté v oboru geologie, seizmologie a ochrany životního prostředí, kde bylo cílem reagovat na nejasnosti v dokumentaci vznesené polskou stranou.

 

Všechny body, které zástupci Polska považovali za sporné, jsme objasnili a loni v prosinci podepsaly obě strany protokol. Ten byl předpokladem pro vydání souhlasného stanoviska MŽP, které jsme nyní obdrželi. Budeme těžit pouze na území, kde již bylo historicky dobýváno, a vlivy poddolování nebudou zasaženy obydlené části Stonavy a Karviné, ani polská strana. Předpokládaná průměrná roční těžba bude 1,1 milionu tun uhlí,“ doplnil David Hájek, ředitel provozu OKD.

(nm)