Mezinárodní repatriační projekt na obnovu a posílení divoké populace orlosupa bradatého v evropské přírodě je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů. Od jeho počátku v 70. letech minulého století byly na několika lokalitách vypuštěny bezmála čtyři stovky mladých jedinců odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Desítky z nich už se také rozmnožují. Od roku 2009 je do projektu zapojena i Zoo Ostrava – od té doby poskytla pro vysazení do přírody dvě desítky orlosupů. Začátkem května bylo na místo vypuštění odvezeno jedno ze dvou letošních mláďat a následující pondělí odcestuje i druhé. 

Letošní hnízdní sezóna orlosupů bradatých v ostravské zoologické zahradě byla úspěšná – dva zdejší páry těchto majestátních dravců odchovaly po jednom mláděti, obě to jsou samičky. Mladší pár pečoval o svého v pořadí třetího potomka ve voliéře v návštěvnické části. Mládě se vylíhlo 6. února. Přestože se jedná o méně zkušené rodiče a s předchozími dvěma odchovy jim museli pomáhat chovatelé, letos poprvé to zvládli sami, bez nutné asistence ze strany chovatelů. Starší a zkušenější pár je umístěn již několik let ve voliéře mimo návštěvnickou část. Své mládě, které se vyklubalo 19. dubna, příkladně odchoval. Přirozený odchov mláďat rodiči, příp. pěstouny svého druhu, je nutnou podmínkou pro vypuštění ptáků do přírody. Krátkodobá asistence chovatelů nevadí, zcela nepřípustné je odebrání mláděte rodičům a odchov člověkem.

Oba mladí orlosupi byli po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu určeni k vypuštění do přírody, aby posílili divokou evropskou populaci těchto majestátních dravců. Starší mládě již bylo do přírody vysazeno, a to 5. května v oblasti Baronnies ve Francii, kde byli v posledních letech vysazeni již dva ostravští orlosupi. Do připraveného hnízda bylo umístěno společně s mládětem ze specializované chovné stanice v rakouském Haringsee. Orlosupi odchovávají pouze jedno mládě, ale do hnízda se vkládají mláďata dvě. Důvodem je, že se mláďata bez rodičů navzájem motivují a po vylétnutí z hnízda se po určitou dobu zdržují pospolu. Ještě než vylétnou z hnízda si vštěpují mláďata lokalitu jako svůj nový domov. Nějaký čas je lidé přikrmují (skrytě, aby si ptáci nezvykli na přítomnost člověka), pak už jsou ale schopna najít si dostatek potravy sama.

Mládě staršího páru už také dorostlo a na místo vysazení bude vypraveno v pondělí 17. června. Cílem cesty bude tentokrát Národní park Grands Causses ve Francii. I toto je lokalita, kde byli už dříve vysazeni orlosupi z Ostravy.

Projekt Návrat orlosupa bradatého do Evropy je jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů obnovy v přírodě vyhubené populace. Na záchraně majestátního dravce, který z Alp vymizel před více než 100 lety a na dalších místech Evropy byl výrazně zredukován, se podílí přes 30 zoologických zahrad a dalších chovných stanic, které poskytují mladé orlosupy pro vypuštění do přírody. Od roku 2009 je do projektu zapojena i Zoo Ostrava a za tuto dobu poskytla už 20 orlosupů bradatých, kteří byli vypuštěni do přírody. Projekt je tak ukázkovým příkladem, kdy aktivní ochranářská opatření pomohla odvrátit nepříznivou situaci konkrétního druhu. Ukazuje se, že ochrana přírody může být efektivní i úspěšná. Více na stránkách mezinárodního hnutí Reverse the Redhttps://www.reversethered.org/stories/bearded-vulture.

Foto: autoři Pascal Orabi a Petr Vrána.

 (ab)