Historické událostí města Ostravy

Foto: Ota Holas při práci. / Se souhlasem Archivu města Ostravy

Počátkem každého nového týdne v roce si můžeme společně připomenout události, jež se v minulosti v Ostravě odehrály. V historii už se všechno stalo, ale opakuje se to stále dokola. Informuje o nich Archiv města Ostravy.

5. února 1910, se narodil v Hranicích (okr. Přerov) Ota Holas, akademický malíř a grafik. V letech 1945–1950 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a poté přesídlil natrvalo do Ostravy.

Stal se členem Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců, Sdružení umělců slezských v Opavě a poté členem jediného povoleného sdružení Svazu čs. výtvarných umělců. Rysem jeho tvorby byla výrazná politická angažovanost. Ve svých dílech realisticky zachycoval Ostravu, Ostravsko (cykly Ostravsko-karvinský revír, Stará Ostrava), jakožto „prominentní“ malíř portrétoval mj. hrdiny socialistické práce a představitele politického života. Zemřel v Ostravě 3. března 1990.

7. února 1909, uspořádal dámský spolek Libuše v místnostech české dívčí školy v Přívoze svou valnou hromadu. V péči o „chudá školní dítka“ spolek pokračoval již čtvrtým rokem.

V zimě rozděloval teplé obědy, na Vánoce připravoval dětem štědrou nadílku šatstvem a obuví a na konci školního roku pořádal pro děti slavnostní zakončení. V tisku se snažil výzvami získat další členky: „Jest v Přívoze dosti žen ještě, které nejsou členkami v tomto pro Přívoz tak potřebném spolku. V národnostně ohroženém kraji přívozském jest třeba spojení mnoha sil k práci tak velké. Proto každá uvědomělá česká žena v Přívoze má býti členem spolku toho. Přijďte v hojném počtu v neděli na valnou hromadu, ať ukážete své pochopení pro dobrou věc.“

7. února 1968, se v Ostravě uskutečnila schůzka prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka s prvním tajemníkem Polské sjednocené dělnické strany Władysławem Gomułkou.  na níž A. Dubček informoval o vnitropolitické situaci a snažil se rozptýlit obavy W. Gomułky o další vývoj v ČSSR.

Po přistání v devět hodin ráno byla polská delegace přivítána na letišti v Mošnově. Vzájemné rozhovory probíhaly v Ostravě, po jejich skončení byla pořádána slavnostní večeře, které se zúčastnil kromě dalších stranických představitelů také předseda městského národního výboru v Ostravě Josef Kempný. V pozdních večerních hodinách odletěla polská delegace zvláštním letadlem zpět do vlasti.

(AMO)