Svoji dvacátou zářijovou výstavu nazvanou Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století připravil v roce 750. výročí první zmínky o Ostravě Archiv města Ostravy. Slavnostního zahájení expozice, která nabízí návštěvníkům příležitost nahlédnout do bohaté minulosti města, se zhostili 4. září ve vestibulu Nové radnice primátor Tomáš Macura a ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová.
„Výstava je dalším ze střípků, které přispívají k důstojným oslavám letošního výročí našeho města,“ zdůraznil Tomáš Macura. V několika slovech připomněl historii Prokešova náměstí před ostravskou Novou radnicí. To bylo v době otevření radnice v roce 1930 pojmenováno náměstím Jana Prokeše. V roce 1939 byl tento název změněn na náměstí Adolfa Hitlera, v roce 1945 na Stalinovo náměstí, v roce 1961 na náměstí Velké říjnové socialistické revoluce, a konečně v roce 1989 na Prokešovo náměstí. „Takže za pouhých sedmdesát let měnilo název hned pětkrát. Už jenom tato skutečnost svědčí o tom, že minulé století bylo doopravdy stoletím změn,“ uvedl primátor s tím, že doufá, že tentokrát si pojmenování podrží na delší dobu, nejlépe natrvalo.
Letošní výstava Archivu města Ostravy časově i tematicky navazuje na tu loňskou, v níž byl připomenut jedinečný přerod Ostravska v průběhu 19. století. Tam, kde bylo pomyslné vyprávění před rokem ukončeno, bude nyní plynule pokračovat líčením mnohdy až revolučních událostí 20. století a jejich odrazem v dějinném vývoji Ostravy. Cílem výstavy je s pomocí dobových dokumentů zprostředkovat nejdůležitější mezníky a zlomové okamžiky, které určovaly politické, hospodářské a sociální dění na Ostravsku v dramatickém, stále se zrychlujícím a proměňujícím 20. století, a to od časů habsburské monarchie a jejího rozkladu, přes vznik novodobého československého státu až po rozpad jeho federativního uspořádání.
Výstava přibližuje postupnou integraci obcí Ostravska do podoby současného statutárního města, nacionální a sociální rozpory ve společnosti, s nimiž souviselo rozpoutání dvou světových válečných konfliktů, i nástup totalitárních režimů. Připomíná složité období obnovování pluralitní demokracie a ekonomické transformace po pádu komunismu.
V případě událostí 20. století se jedná o historii relativně nedávnou, kterou převážná část současníků ve větší či menší míře osobně prožila. Výstava proto může být i příležitostí ke konfrontaci vlastních zážitků a vzpomínek se svědectvím archivních pramenů. Expozice je volně přístupná do 29. září ve vestibulu Nové radnice v pracovní dny od 8 do 19 hodin, v soboty a neděle od 9 do 19 hodin.
(rj) text a foto: Ostrava.cz