V DOLNÍCH VÍTKOVICÍCH CVIČNĚ BOURALO VOZIDLO S NEBEZPEČNÝM NÁKLADEM

V Dolních Vítkovicích v Ostravě cvičně bouralo vozidlo s nebezpečným nákladem. Vývojáři tam testují tísňové volání z kamionů

Včera se v Ostravě cvičně nabouraly cisterna s nebezpečným nákladem a kamion. Šlo o součást programu dvoudenní evropské akce, která má vést k zavedení automatického tísňového volání na linku 112 (eCall 112) z kamionů. Do Dolních Vítkovic se sjeli IT specialisté z 28 zemí. Jejich společným zájmem je projekt I-HeERO, díky kterému budou nákladní auta vybavena softwarem k automatickému volání o pomoc na linku 112 v zemích EU.

Hlavní pozornost IT odborníků, ale i zástupců mnoha známých automobilek, záchranářů a hasičů se dnes a zítra v Ostravě soustředí na to, aby kamiony nejen samy volaly o pomoc po nehodě, ale také aby byl vysledovatelný původ, vlastník a rizikovost nákladu.

Česká společnost Vítkovice IT Solution už vyvinula – zatím jako jediná – tablet pro řidiče nákladních aut, díky kterému má řidič pod kontrolou jak náklad, tak cestu před i za sebou a k tomu může využívat 360stupňové snímání prostoru.

„Tím se může mimo jiné účinně chránit před napadením a navíc vidí, co se mu děje s nákladem a v nákladovém prostoru, aniž by musel opustit uzamčenou kabinu,“ vysvětluje Rostislav Hlosta z týmu Vítkovic IT Solutions. Tablet je tak také prevencí kriminality i terorismu – řidič může ihned volat o pomoc tlačítkem tísňového volání na Integrovaný záchranný systém v zemi EU, kterou právě projíždí. Řidič má možnost komunikovat hlasem i obrazem včetně odeslání GPS souřadnic polohy, kde se právě nachází.

Akce v Ostravě je součástí evropského projektu pro rozšíření automatického volání vozidel na linku 112 I-HeERO a její pořadatelství získala společnost VÍTKOVICE IT SOLUTIONS, a.s. Národním koordinátorem projektu a garantem setkání odborníků v Ostravě je Ministerstvo dopravy ČR. Celý projekt I-HEERO, včetně akce I-HEERO – EUROPEAN TRUCK ROAD SHOW FOR ECALL HGV CONFERENCE v Ostravě, je spolufinancován Evropskou unií.

Doplňující informace:

O systému eCall 112:

Systém eCall se skládá ze tří základních částí: z palubní jednotky ve vozidle, mobilní telekomunikační sítě a center tísňového volání 112. Po nehodě se systém aktivuje automaticky, umožňuje ale i manuální aktivaci. Kromě automatického datového spojení vždy existuje i hlasové spojení mezi vozidlem a pracovištěm pro příjem tísňového volání, aby kdokoli z osádky vozidla mohl poskytnout další podrobnosti o nehodě. Pro příjem volání eCall budou v úvodní fázi zavádění služby v ČR upraveny dva technologické uzly. K odbavování hovorů budou určena dvě krajská call centra 112 – v Praze a Ostravě.

O projektu I-HeERO:

Evropský projekt I-HeERO má za cíl ověřit využití systému automatického tísňového volání z paluby vozidla na linku 112 (eCall 112) pro motocykly, autobusy a nákladní vozidla včetně využití systému eCall 112 při přepravě nebezpečných věcí podléhající Dohodě ADR.

https://iheero.eu/

(rj) text a foto: Vitkovice.cz

zdroj: http://www.vitkovice.cz/tiskove-zpravy/-/asset_publisher/asst/content/v-dolnich-vitkovicich-v-ostrave-cvicne-bouralo-vozidlo-s-nebezpecnym-nakladem-vyvojari-tam-testuji-tisnove-volani-z-kamionu?_101_INSTANCE_asst_redirect=http%3A%2F%2Fwww.vitkovice.cz%2Ftiskove-zpravy%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_asst%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26redirect=http%3A%2F%2Fwww.vitkovice.cz%2Ftiskove-zpravy%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_asst%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview