Jiráskovo náměstí v centru Ostravy oživila plastika Leoše Janáčka. Socha znázorňuje sedícího Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. Celé dílo může sloužit i jako lavička, kdokoliv si může k Leoši Janáčkovi přisednout. Kolemjdoucí tuto možnost využívají a se sochou Janáčka se fotí. Ostrava tak získala další zajímavou atrakci.
Plastika Leoše Janáčka symbolizuje propojení Ostravy se slavným skladatelem. V Ostravě působí Janáčkova filharmonie, koná se hudební festival Janáčkův máj, který se spojil s hudebním festivalem v Hukvaldech a příští rok se uskuteční pod názvem Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. V Ostravě se v srpnu 1928 uzavřel jeho život.
Sochu Leoše Janáčka nechal na Jiráskovo náměstí instalovat centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Autorem plastiky je 43letý sochař David Moješčík, rodák z nedalekého Frýdku-Místku, který je příznivce hyperrealismu. Je autorem sochy Levitace před svinovským nádražím, Památníku Operace Anthropoid v Praze nebo sousoší Tragikomedie v pražském Činoherním klubu. Vystavuje od roku 1994, Ostravané se mohli s jeho tvorbou seznámit v galerií Fiducia, Domě umění, Sokolské 26 nebo Magně. Svou tvorbu představil i v New Yorku. V roce 2002 získal Cenu Josefa Hlávky.
Socha Leoše Janáčka v životní velikosti, která může posoužit i jako lavička, výrazně oživuje veřejný prostor v Ostravě. Během příštího roku by měly přibýt v Ostravě i další dvě sochy, a to Karla Kryla a Věry Špinarové.
(nm) zdroj: text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz