Město schválilo záměr vypsání mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na koncertní halu

Město Ostrava vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu.  Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 mld. korun bez DPH.

Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Pro její realizaci byla vybrána lokalita Domu kultury města Ostravy. Kulturní dům postavený v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu se již mnoho let potýká s problémem jeho smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života. A právě od jeho spojení s novou koncertní halou, jejíž výstavba si zároveň vyžádá celkovou rekonstrukci kulturního domu, si město slibuje jeho oživění a nové využití, které mu zajistí nejen záchranu architektonických hodnot, ale také nové zapojení do kulturního života města.

 Naším cílem je vybudovat kvalitní koncertní halu s kapacitou až 1300 míst, která nebude mít v České republice obdoby. Prověřili jsme proto podrobně způsob a podmínky podobných soutěží u nás i v okolních státech. Došli jsme k závěru, že nutností pro skutečně kvalitní výsledek je oslovení takového projektového týmu, který bude disponovat nejen kvalitním architektem se zkušenostmi s projektováním koncertní haly, ale také zkušeným akustikem. Abychom zajistili co nejkvalitnější výsledek soutěže a navrženého řešení, rozhodli jsme se oslovit kromě odborné veřejnosti i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertní síně, která již v praxi své akustické kvality prokázala. Těmi třemi oslovenými týmy budou:  Steven Holl Architects + Kropac Architects; Konior Studio a do třetice Henning Larsen,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Zkušenosti ze světa ukazují, že špičková koncertní hala je vždy impulzem nejenom pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také pro rozvoj turistického ruchu,“ dodal ostravský primátor.

 Soutěž bude koncipována jako kombinovaná. K účasti v soutěži budou vyzvány tři zahraniční ateliéry, a zároveň budou dle zákona o zadávání veřejných zakázek vybráni další účastníci soutěže, a to na základě předložených portfolií prokazujících jejich zkušenosti s takovým typem staveb a personálního zajištění projekčního týmu osobami disponujícími rovněž těmito zkušenostmi. Tito účastníci budou vybráni z neomezeného počtu zájemců, kteří se nad rámec vyzvaných mohou o účast v soutěži ucházet. Výsledný maximální počet účastníků v soutěži, kteří budou zpracovávat své návrhy řešení, tak bude šest. Dále je soutěž připravována jako dvoufázová, označována někdy také jako dvoukolová, a to z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti předmětu soutěže a jeho součástí. Tento postup umožňuje v prvním kole postupné zpřesňování vybraných návrhů a jejich dopracování na základě doplnění soutěžních podmínek v případném kole druhém. Soutěžní podmínky mohou být ještě měněny a to na základě jednání soutěžní poroty a při projednávání s Českou komorou architektů.

„Je zřejmé, že v případě takto významné soutěže není prioritou rychlost, ale kvalita. S tím souvisí i časová náročnost na její organizaci. V tuto chvíli předpokládáme, že soutěž vyhlásíme ještě letos v červnu, vítěze bychom mohli znát na začátku příštího roku a odhaduji, že bychom mohli začít stavět v letech 2021 až 2022. Rád bych ještě připomněl, že jsme pro financování výstavby haly zřídili v roce 2017 speciální účelový fond, ve kterém na stavbu haly střádáme peníze. Prozatím jsme do něj vložili 100 milionů korun. Předpokládáme finanční participaci státu a kraje,“ upřesnil ostravský primátor Tomáš Macura.

Rada města zároveň schválila složení soutěžní poroty, kterou budou jako řádní členové závislí tvořit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová. Nezávislými členy poroty jsou Zvi Hecker, nezávislý architekt z Berlína, Krzysztof Ingarden, nezávislý architekt z Krakowa, Rafi Segal, nezávislý architekt z Princetonu a Valerie Mulvin, nezávislá architekta z Dublina. Schváleni byli také tito přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvaru hlavního architekta Magistrátu města Ostravy Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.

(nm)