ZA NECELÉ TŘI TÝDNY ZAČÍNÁ MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA

U příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka vznikl sloučením MHF Janáčkův máj a MHF Janáčkovy Hukvaldy jeden festival: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Ten navazuje na dlouholetou janáčkovskou festivalovou tradici Ostravy a Moravskoslezského kraje a má velký potenciál směrem k posluchačům i samotným umělcům. Základní festivalovou osou jsou Hukvaldy a Ostrava – místa narození a úmrtí Leoše Janáčka a další města Moravskoslezského kraje.

MHF Leoše Janáčka tak v 8 městech, po dobu 32 festivalových dní nabídne 32 koncertů, ve kterých zazáří osobnosti jako houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzysztof Penderecki a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek, orchestry Camerata Salzburg, Litevský národní symfonický orchestr a další. Festival divákům nabídne premiéry skladeb mladých autorů, velké symfonické koncerty se symfoniemi Čajkovského či Beethovena, ale také jazzový podvečer, hukvaldské nokturno nebo baletní představení na hudbu Jarka Nohavici.

NOVÉ LOGO FESTIVALU

„Festivaly Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy vznikly téměř shodně na začátku 50. let
minulého století. S postupem času se měnily názvy obou festivalů, ale zároveň jejich obsah a profil, a to až do dnešních dnů. Nový název a nové logo, společně s novou vizualizací a
znělkou, jsou důležitým sdělením: Janáčkův festival pokračuje i ve 21. století, soudobými
kvalitními cestami a  navazuje na  to nejlepší  ze svých tradic. Nová tvář festivalu je pro nás, pořadatele, výzvou“, říká Jaromír Javůrek,ředitel festivalu. Jak vytvořit ze dvou značek Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald jednu, přišli v Kantors Creative Club.

Vizualizace loga MHF LJ, Leoš + Janáček / Leoš Janáček = hudba / hudba = klavírní křídlo / Leoš Janáček a klavírní křídlo = Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

PROGRAM A „HVĚZDNÉ TVÁŘE“ FESTIVALU

MHF Leoše Janáčka se otevře 21. 5. svým zahajovacím koncertem na počest 100. výročí
vzniku Československa. Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova
Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní
vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Vstup do festivalu
tak bude opravdu impozantní. Následovat bude dalších 31 koncertů – ty intimně komorní i
velké symfonické.

Představí se celá řada mimořádných osobností světového formátu, i když ředitel festivalu
tvrdí: „MHF Leoše Janáčka není festivalem hvězd,“ a dodává, „vždy jsme stavěli na programu pro co nejširší posluchačskou veřejnost, programu sofistikovaném, aby jednotlivé večery působily jako celek a posluchač pak nebyl překvapen, na co vlastně šel. A co se interpretů týká, pak nám jde především o vyrovnanost: generační, národnostní, instrumentální. Jednoduše to nejlepší v každém oboru, na co ekonomicky dosáhneme. A má dlouholetá zkušenost potvrzuje, že i někdy méně známý či u nás neznámý umělec podá výkon srovnatelný s evropskou či světovou špičkou.“

Christian Arming, nejmladší šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava v její historii, se vrátí ke „svému“ orchestru s originálním slovanským programem
Christian Arming, nejmladší šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava v její historii, se vrátí ke „svému“ orchestru s originálním slovanským programem

Christian Arming, nejmladší šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava v její historii, se vrátí ke „svému“ orchestru s originálním slovanským programem: Janáček–Rachmaninov –
Čajkovskij. Legendární klavírista Kun-Woo Paik bude mít v Ostravě letos svou premiéru. „Je
mi ctí být součástí MHF Leoše Janáčka. Východoevropský hudební svět představuje ten pravý kořen západní klasické hudby. A skladatel Leoš Janáček se svým mocným hudebním jazykem vystupuje jako pravý umělec a tvůrce. Být ve městě, kde jeho umění vzkvétá, je požehnáním pro každého umělce.“ Kun-Woo Paik Julian Rachlin, jeden z nejžádanějších houslistů dneška, s neméně uznávaným pianistou Itamarem Golanem zahrají na festivalu sonáty Beethovena, Šostakoviče, Brahmse, ale také Romantické kusy Antonína Dvořáka.

Mezi hostujícími orchestry se objeví i Litevský národní symfonický orchestr, a to i s díly
Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jedním z největších lákadel letošního festivalu bude první ostravské vystoupení legendárního orchestru Camerata Salzburg s vynikajícím violoncellistou Clemensem Hagenem.

Vstupenky je možné zarezervovat a zakoupit osobně u pokladen na předprodejních místech
sítě Colosseum Ticket nebo online na webu www.mhflj.cz. Prodejním místem v Domě kultury města Ostravy je Janáček Point (prodejní místo Janáčkovy filharmonie Ostrava). Více informací o prodeji vstupenek získají posluchači na telefonním čísle +420 731 176 024 nebo e-mailu vstupenky@janackuvmaj.cz.

(nm)