Pietní akt k 73. výročí ukončení bojů II. světové války v Evropě se uskutečnil 8. května v Národním památníku v Hrabyni. Primátor Tomáš Macura uctil památku padlých v Ostravské operaci a připomenul, že se jednalo o největší bojový střet na našem území. Během Ostravské operace zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků.
V pamětní síni Národního památníku II. světové války v Hrabyni si v Den vítězství 8. května připomenuli oběti válečného konfliktu primátor Tomáš Macura, hejtman Ivo Vondrák, váleční veteráni, hosté a veřejnost.
„Vážíme si válečných veteránů, připomínáme si jejich bojovou pouť,“ řekl primátor Tomáš Macura. „Ostravská operace byla největším bojovým střetem během druhé světové války na našem území. Během těchto bojů zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků, kteří se na osvobozování podíleli,“ připomenul Tomáš Macura.
Největší boje se strhly v okolí Hrabyně, kde je vybudován památník. Obec leží na návrší, které je nejvyšším bodem v okolní krajině a z nějž je vidět až k Opavě. Německé jednotky se u Hrabyně bránily týden. Ostřelovaly silnici od Opavy a brzdili tak postup Rudé armády. Při bojích bylo zničeno 90 procent obce. Po jejím dobytí 27. dubna se Rudé armádě a čs. jednotkám otevřela cesta k Ostravě, která byla osvobozena 30. dubna. Při osvobozování Ostravy zahynulo 602 vojáků a 66 ostravských občanů, kteří se také do osvobozovacích bojů zapojili.
(VNM) Zdroj: www.ostrava.cz