Následující sobota, tj. 16. června, bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní, při němž se dozvíte, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti… Vzhledem k alarmujícímu úbytku nejen těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.
Význam včel
Včely patří mezi hospodářsky nejdůležitější živočichy ne díky medu, propolisu či dalším produktům, ale pro svou často nedoceněnou činnost opylovací. Podílejí se tak na zvýšení produkce zemědělských plodin a ovocných stromů, pomáhají udržet vysokou biodiverzitu krajiny. Zprávy o rapidním úbytku těchto živočichů, ale i dalších druhů hmyzu jsou v posledních letech alarmující.
Pomoc Zoo Ostrava nejen včelám
V areálu ostravské zoo i proto vzniklo v posledních letech několik opatření na podporu výskytu včel, čmeláků, motýlů a dalších zástupců bezobratlých. Návštěvníci tak mohou na řadě míst spatřit hmyzí hotely, budky pro čmeláky, kvetoucí louky apod. Většinou se jedná o poměrně jednoduchá opatření, která mohou inspirovat zájemce pro instalaci podobných příbytků na vlastní zahrádce, školní zahradě či v parku. Každý z nás tak může (měl by) přispět k ochraně okolního prostředí. Zoo chce v nejbližší době začít i s chovem včel.
Sobota pro včely
Sobotní program bude probíhat od 10:30 do 16 hod. Začne na Včelí stezce (nedaleko expozice Na statku), kde v 10:30 hod. proběhne symbolické společné přivítání včel v Zoo Ostrava. Poté se děti i jejich rodiče mohou těšit na velkou včelí soutěž, jejíž součástí budou pohybové aktivity, vyrábění i stanoviště s ukázkou včelařských potřeb. Zájemci budou mít také příležitost vyfotit se jako včelaři.
V prostorách výukového centra (v blízkosti pavilonů Tanganika) budou moci zájemci zažít a sami si vyzkoušet stáčení medu a nahlédnout do včelího úlu. Ukázky vytáčení medu, povídání o životě tohoto společenského hmyzu a jeho nezastupitelném významu pro existenci lidstva na planetě Zemi proběhnou vždy v 11, ve 13 a v 15 hod. Zájemci budou mít možnost sladký produkt vlastnoručně nejen vytočit, ale samozřejmě také ochutnat. Chybět nebude ani prezentace dalších včelích produktů a výrobků z nich.
Na akci se dlouhodobě podílejí členové Včelařského spolku Moravy a Slezska.
(nm)