Vůbec poprvé se sólista (v našem případě sólistka) baletu Národního divadla moravskoslezského stal absolutním vítězem mezinárodní taneční soutěže. Ze VI. mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2018 pro tanečníky do 25 let si grand prix přivezla Sawa Shiratsuki. Sólisté baletu NDM získali na plzeňském klání ještě další tři ocenění: v ženské kategorii druhou cenu Anna-Lena Uth a v mužské také druhou Sergio Méndez Romero. Čestné uznání má Koki Nishioka. Zároveň je to vůbec poprvé, kdy ostravští tanečníci uspěli v tolika seniorských kategoriích této prestižní soutěže. Všichni naši soutěžící tančili mj. také nejnovější inscenaci – choreografii Jiřího Kyliána Křídla z vosku z inscenace s názvem Vzlety a pády.
Sawa Shiratsuki tančila v soutěži v kategorii A – senior. Soutěžící měli předvést dvě variace klasického baletu, nebo klasické pas de deux dle stanoveného volitelného repertoáru a jednu současnou choreografii.
Sawa Shiratsuki tančila pas de deux z baletu Don Quijote, který je na repertoáru baletu NDM, a pas de deux z baletu Giselle, který na repertoáru není. Zatančila také fragment z choreografie Jiřího Kyliána Křídla z vosku. Nejbližší představení inscenace Vzlety a pády, jejíž součístí Kyliánovo dílo je, jsou 13. a 14. prosince v Divadle Jiřího Myrona a diváci ji tam samozřejmě uvidí. Jejím soutěžním partnerem byl Sergio Méndez Romero.
„Mám obrovskou radost z úspěchu našich tanečníků a z jejich odvahy se zúčastnit. Znamenalo to najít si volný čas na nastudování povinného repertoáru pro soutěž. Jejich obrovská píle a vášeň pro tanec byla skvěle zhodnocena, a to vždy potěší. Vůbec poprvé si naše tanečnice odnesla grand prix, i když v minulosti jsme už ceny v této soutěži získávali,“ řekla šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
První ročník této původně republikové soutěže se konal v roce 1975, mezinárodní je od roku 2003. Soutěž je konfrontací výsledků práce tanečníků a zároveň poskytuje přehled o současném stavu baletního umění v různých zemích světa.v návaznosti pak dává možnosti výměnných učebních pobytů a stáží, účasti vítězů na galakoncertech, nezřídka následují nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže.
Soutěžilo celkem 78 tanečníků z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Řecka, Francie, Španělska, Ruska, Japonska a Nového Zélandu. Ukázky z klasického baletu i moderního repertoáru předvedli junioři i senioři, do finále pak postoupilo 17 tanečníků – studentů škol, a 9 členů profesionálních souborů.
Předsedou poroty byl Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského Junior Ballett Mnichov, předseda Nadace Heinze Bosla. Dále hodnotili Cyril Atanassoff – profesor Pařížské opery, Tereza Podařilová – baletní mistryně baletu Národního divadla Praha, Ingrid Němečková – vedoucí baletní mistryně Finského národního baletu v Helsinkách, Lukáš Slavický – umělecký šéf Baletu Jihočeského divadla České Budějovice.
Soutěž byla zároveň XVI. ročníkem Soutěžní přehlídky tanečních umělců České republiky. Pořádalo ji Taneční sdružení České republiky ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla, pod záštitou ministra kultury ČR Antonína Staňka, primátora statutárního města Plzně Martina Baxy a Českého centra I.T.I. při UNESCO. Soutěž se mohla uskutečnit díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Města Plzně, Plzeňského kraje, Nadace Český literární fond, Musea Montanelli, Odborové asociace divadelníků, firmy GRISHKO Ltd., Artax a hotelů Centrál a Slovan.
(ab)