ČERNÁ A BÍLÁ MLÁĎATA U VALAŠEK

Ve výběhu ovcí domácích valašek v ostravské zoologické zahradě běhá několik jehňat. Zajímavostí je, že nejsou všechna bílá, jak je u tohoto plemene obvyklé, ale je mezi nimi i jedno černé.

Ovce domácí valaška je odolné plemeno a samice často rodí mláďata uprostřed zimy. Mláďata jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku, a to i za poměrně nízkých teplot. V Zoo Ostrava jsou aktuálně k vidění čtyři mláďata, jeden beránek a tři ovečky. Beránek se narodil 1. února, ovečky pak 3., 19. a 20. února. Tři jehňata jsou bílá, jedna ze samiček má černé zbarvení, což není u tohoto plemene zcela běžné. Porodila ji černě zbarvená samice, která je v ostravském stádu valašek druhým rokem. Všechna jehňata mají návštěvníci možnost pozorovat ve výběhu v expozici Na statku.

Ovce domácí – valaška (Ovis ammon f. aries) je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Na naše území se dostalo s valašskou kolonizací v 15.-16. století. Patří do skupiny tzv. cápových ovcí chovaných na Balkáně. Je menšího vzrůstu, hmotnost bahnic je 35-40 kg, beranů 45-55 kg. Produkce mléka v období laktace je 70-120 l. Produkce vlny u bahnic je 1,5-2 kg/rok, u beranů 2-3 kg/rok. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným. Podařilo se však zachránit a dnes je o něm vedena plemenná kniha.

(ab)