Hasičská zbrojnice v Polance nad Odrou prošla rekonstrukcí. Na opravu přispělo město, obvod a velká část prací byla hrazena z evropských fondů.
Dobrovolní hasiči z Polanky nad Odrou sídlili v budově z roku 1926, která sice v roce 1966 prošla celkovou rekonstrukcí, ale již byla v nevyhovujícím stavu. „Získali jsme lepší zázemí, upravený výjezd zásahových vozidel, šatny a zasedací místnost pro krizový štáb,“ popsal velitel polaneckých dobrovolných hasičů Ondřej Cága. V prvním patře je rovněž služební byt. Starosta obvodu Pavel Bochnia připomenul, že problémy při rekonstrukci vznikly kvůli neexistujícím základům pod části budovy, takže se projekt musel přepracovat a zhotovit základy.
Rekonstrukce stála 9,9 milionu korun, přičemž 85 procent pokryla evropská dotace a zbývajících 15 procent uhradilo město Ostrava a obvod Polanka nad Odrou. „Cením si toho, že město Ostrava podporuje dobrovolné hasiče, a to nákupem techniky nebo dotacemi na rekonstrukce zbrojnic. v jiných městech tmu tak nebývá a Ostravě za to patří poděkování,“ připomenul velitel krajského Hasičského záchranného sboru gen. Vladimír Vlček.
Město Ostrava zakoupilo dopravní vozy pro všech 22 ostravských jednotek dobrovolných hasičů. „Jsme si vědomi významu hasičů nejen pro zabezpečení požární ochrany města a občanů, ale i pro případ mimořádných událostí. Chceme, aby k výkonu své náročné práce měli k dispozici adekvátní techniku. Ostrava dlouhodobě a nadstandardně přispívá na činnost hasičských jednotek ve městě, nejen těch dobrovolných, ale také profesionálů,“ zdůraznil primátor Tomáš Macura.
Město se stará i o stav požárních zbrojnic, kterých je ve městě 22. Na základě analýzy jejich stavu z roku 2015 město postupně opravuje nebo nově staví 13 zbrojnic. Zbrusu nové zbrojnice budou stát v Muglinově, Pustkovci a v Proskovicích, z toho první dvě ještě letos. Hotovy jsou rekonstrukce v Michálkovicích, Martinově, Koblově, Třebovicích, Hošťálkovicích, Polance, Radvanicích, Bartovicích, Nové Vsi a Krásném Poli. Zbývá opravit zbrojnice v Heřmanicích a Kunčičkách. Na opravy nebo výstavbu zbrojnic město vyčlenilo 66 milionů korun.
V dalším období se chce město Ostrava ve spolupráci s HZS MSK zaměřit na obměnu zastaralých cisternových automobilových stříkaček, kterých je u jednotek dobrovolných hasičů v Ostravě 15 v průměrném stáří 31 roků. Předpokládaná cena nové stříkačky na podvozku T815-7 činí sedm milionů korun a plná obměna 15 kusů vyjde na 105 milionů korun.
(ab) Zdroj: Město Ostrava