Byla to úspěšná sezona. Tak hodnotí výsledky, jichž v uplynulé sezoně dosáhla Akademie FC Baník Ostrava, její šéf Roman Holiš.
Ten se v následujícím rozhovoru zabývá výsledky mládežnických týmů, počtu odchovanců, kteří se posunuli do dospělých kategorií, i tématem odchodů mladých hráčů z Akademie FCB.
Sezona 2021/22 je minulostí, kam se Akademie Baníku během ní posunula?
Akademie se posune dopředu každým rokem. Uplynulá sezona byla výsledkově velmi úspěšná, ale především byla tou nejlepší za éry majitele Václava Brabce, pokud se týká posunu odchovanců do A-týmu, i do B-týmu, v němž v této sezoně nastoupilo deset hráčů, kteří se posunuli z dorostu. V A-týmu v této sezoně nastoupilo, pokud počítám přesně, devět odchovanců. A to jsou čísla, která mě zajímají především. Že tým U-15 hraje o titul mistra republiky, že sedmnáctka skončila na medailové pozici a devatenáctka dosáhla nejlepšího výsledku za posledních osm let s druhým nejmladším kádrem v soutěži, že juniorky postoupily po dlouhých letech do nejvyšší soutěže, to všechno jsou výborné zprávy, ale nejdůležitější jsou odchovanci v kádrech A-týmu a B-týmu. Ta čísla už jsou velmi zajímavá, když si vezmete, že akademie se v Baníku začala stavět od základů před nějakými pěti šesti lety.
Do profesionálního fotbalu se v uplynulé sezoně v Baníku zařadili tři odchovanci…
Kdyby se takto dařilo doplňovat mužstvo vlastními odchovanci každou sezonu, brzy bychom měli A-tým složený jen z vlastních odchovanců. Úspěchem je každý jeden odchovanec Baníku v kádru A-týmu. To, že jsou tentokrát dokonce tři, je skvělé. Tím spíš, že jak Petr Jaroň, Daniel Smékal i Matěj Šín, prokázali, že potenciál, na to, aby se v profesionálním fotbale prosadili dlouhodobě, skutečně mají. A to nemluvím o tom, že v závěru sezony si své první starty za A-tým Baníku připsali další mladí odchovanci.
Zmínil jste, že do B-týmu se v uplynulé sezoně nakouklo deset dorostenců. To je vysoké číslo…
Je to důsledek nejen fungující Akademie, která hráče pro dospělý fotbal vychovává, ale také důsledek skvělé spolupráce mezi naší devatenáctkou a B-týmem. To je něco, co nám, mohu říct, závidí celá republika. Oba týmy spolu pravidelně jezdí na soustředění, mají společný tréninkový proces, dochází zde velmi často k výměnám hráčů a dnes je situace taková, že spousta našich hráčů z B-týmu má nabídky z druholigových klubů.
Pustí je Baník?
Každému hráči B-týmu, který zatím zůstává ve třetí lize, posun do druhé ligy přeju. Chceme, aby se naši hráči posunuli o úroveň výš, o to nám přece jde. Ale stejně tak platí, že B-tým musí mít pro příští sezonu odpovídající kádr. A z těchto dvou tezí budeme při rozhodování o tom, koho uvolnit a koho ještě třeba zatím ne, vycházet. Nicméně tohle jsou velmi příjemné starosti a za tím vším je především výborná práce našich trenérů, která začíná už od přípravek. Jmenovat budu tři za všechny. Výborného šéftrenéra přípravek Dana Rygla, Radovana Moronga, který má na starost žáky a sportovního ředitele mládeže Marcela Frajta. Speciálně Marcel Frajt je člověk doslova na svém místě a má naši velkou důvěru. A myslím si, že tohle jsou lidé, kteří mají k uplynulé sezoně rozhodně co říct.
Když byla řeč o B-týmu, úspěšný trenér Tomáš Hejdušek jej opouští, míří do Karviné. Není to pro Baník ztráta?
Dostal nabídku z druhé ligy, to je velké uznání jeho práce a skutečnost, že jsme v akademii vychovali dalšího trenéra pro profesionální fotbal. Věříme v úzkou spolupráci s MFK Karviná a skutečnost, že ji nyní povede trenér, který dokonale zná všechny naše mladé hráče, tomu jen prospívá.
Fanoušky Baníku ovšem zneklidňuje, že akademii opouští někteří talentovaní hráči dřív, než z nich Baník může mít nějaký užitek. Proč k tomu dochází?
Jsem rád, že přišla tahle otázka, protože když někdy slyším, co se povídá, mám pocit, že skoro nemáme s kým hrát. Proto odpovím jasně a přímo: K žádnému masivnímu odchodu našich mladých hráčů nedochází a docházet nebude. Baník má jednu z nejlepších akademií široko daleko a pro drtivou většinu hráčů je ctí v Akademii FCB být. Jsem si jist, že máme nejlepší zázemí, špičkové trenéry a klub, v němž chce hrát naprostá většina kluků. To říkám se vším respektem k ostatním klubům. V Akademii Baníku dnes působí velká spousta nadějných hráčů a naším úkolem je, aby pro naprostou většinu z nich byl Baník klubem číslo jedna. A to se děje. Ani majitel klubu pan Brabec mladé hráče prodávat nechce. Bohužel občas nastanou situace, kdy hráč Akademie dostane nabídku, za kterou se rozhodne stůj, co stůj jít, v Baníku smlouvu nepodepíše a odejde. A jestli se to v této sezoně děje v míře o něco málo větší, je to dáno jen tím, že špičkových hráčů máme v akademie čím dál tím více. Konkurovat zahraničním klubům je pro nás velmi složité. Jestliže si Inter Milán vyhlédne Samuela Grygara, bundesligový Hoffenheim Alexe Honajzra, nebo jiný italský klub dalšího našeho hráče, můžeme vyvinout maximální úsilí, abychom hráče udrželi, a my jsme to vždy udělali. Nicméně podmínky, zejména ty finanční, které tyto kluby nabízejí, jsou nesrovnatelné s těmi, které můžou nabídnout české kluby. V takové chvíli se hráč prostě rozhodne v Baníku smlouvu nepodepsat nebo podepsanou již neprodloužit a naše šance hráče udržet je v tu chvíli minimální.
Někteří hráči ale odcházejí do českých klubů. Do Sparty, do Slavie…
My víme velmi dobře, že největší pražské kluby naše hráče neustále oslovují. To je ostatně jen vizitka toho, že Akademie funguje dobře a vychovává špičkové fotbalisty. Pokud jde o Ondřeje Kukučku a Daniela Šmigu, to jsou hráči, kteří už byli posunuti do A-týmu a později odmítli prodloužit smlouvu. Z Akademie odešel letos v rámci Česka do této chvíle jediný hráč, a to Jakub Šmiga, který míří za rodinou do Prahy. Slončík, který u nás nějakou dobu působil, patří Zlínu, nebyl to hráč Baníku. Ale ano, někteří hráči, ať už jsou pod vlivem agentů nebo rodičů, se prostě rozhodnou odejít. To se dělo, děje a bohužel dít bude a není to nic, čím by byl Baník výjimečný. Když se hráč v tomto věku rozhodne, že v Baníku smlouvu nepodepíše, nic s tím neuděláme. Nikdy se s tím jen tak nesmíříme, vždy se snažíme takového hráče udržet, ale pokud trvá na svém rozhodnutí, nic s tím neuděláme. Na druhou stranu, přesvědčovat hráče, který nechce hrát za Baník, také nemá smysl. Ale to není nic nového ani nic, co by se dělo jen v Baníku. To se děje ve všech klubech, Spartu i Slavii nevyjímaje. Ani Baník ale nespí. Také do Akademie Baníku přichází řada top hráčů z okolních prvoligových klubů. A nedávno jsme dokonce dokázali přivézt Patrika Měkotu ze Slavie, což je mládežnický reprezentant, jenž se nyní znovu objevil v nominaci české reprezentace do osmnácti let..
Přesto, chystá se Baník vyvinout větší úsilí ve snaze snížit počet nadějných odchovanců, kteří Baník ještě v dorosteneckém věku opouštějí?
Už jsem řekl, že k odchodům docházet bude, stejně jako dochází k příchodům. Našim úkolem je, abychom odchody minimalizovali. Drtivá většina hráčů v Baníku zůstává, posouvá se dál, a dnes je každý ročník Baníku velmi silný.
To ale neznamená, že se nesnažíme tento stav ještě zlepšovat. Chceme v Akademii udržet každého kvalitního hráče. Společné porady Akademie a vedení klubu se konají pravidelně každý týden. Na každé z nich si sdělujeme názory, i ty, které nejsou pozitivní. Snažíme se pojmenovat chyby o neopakovat je, protože se nespokojíme s tím, že jsme dobří. Chceme být nejlepší.
(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava