Aktivisté a aktivistky Greenpeace dnes před všemi obchody IKEA v Česku upozorňují na fakt, že firmy, které nedávné vyšetřování spojilo s kácením ve vzácných starých lesích v rumunských Karpatech, dodávají své produkty i do českých obchodů IKEA. Již před obědem začal happening v Praze na Zličíně, kde aktivisté a aktivistky smontovali dva kusy nábytku – dětskou postel SNIGLAR a židli EKEDALEN. Odpoledne pak začaly happeningy v Brně a Ostravě. Na místě mají aktivisté a aktivistky fotografie aktuálního kácení v rumunských lesích a rozdávají letáky, které informují o ničení životního prostředí kvůli nábytku. Kolemjdoucí a zákazníci se mohou vyfotit se vzkazem ve tvaru srdce a vyzvat společnost IKEA, aby se stala šampionem v ochraně starých lesů.
Rumunské firmy [1] podle zjištění nedávného reportu Greenpeace CEE odebírají dřevo vytěžené ze vzácných starých lesů v Karpatech bohatých na biodiverzitu, a to včetně lesů v oblastech Natura 2000. U většiny výrobců je IKEA největším odběratelem, přičemž firma Plimob dodává své produkty téměř výhradně do švédského nábytkářského řetězce.
Všechna místa těžby dřeva spojená s výrobci IKEA splňovala charakteristiku starých lesů (tzv. old-growth forests) nejen díky jejich průměrnému věku uvedenému ve veřejně dostupných lesních hospodářských plánech, ale také díky jejich jedinečným a rozmanitým ekologickým vlastnostem. Všechny sledované lesní plochy vykazovaly podle zjištění vyšetřovatelů jasné znaky starého lesa, včetně strukturální složitosti a přítomnosti stromů různých velikostí, tvarů a druhů, jakož i přítomnosti biotopových stromů, ležícího i stojícího mrtvého dřeva a schopnosti plnit četné ekologické ekosystémové služby. Organizace Greenpeace na základě svých zjištění vyzvala společnost IKEA, aby se stala součástí řešení a neprohlubovala krizi klimatu a biologické rozmanitosti. Firma na zjištění Greenpeace reagovala tak, že nedělá nic nelegálního a že její produkty mají FSC certifikaci.
Jan Freidinger z Greenpeace Česká republika k tomu říká:
„Nejenom my, ale i Evropská unie v nedávno schváleném Nařízení o dřevě explicitně říká, že když je kácení legální, neznamená to nutně, že je udržitelné a že kvůli němu nedochází k ničení vzácných lesních porostů. Problém je, že mnohé lesy, které by kvůli krizi biodiverzity a klimatu, měly být přísně chráněny, jsou stále považovány za hospodářské, a to včetně Evropsky významných lokalit v soustavě Natura 2000. Ikea je velký světový hráč, který může pomoci tuto situaci změnit a pomoci nám prosadit pořádnu ochranu starých lesů.”
Report jménem “Sestavování pravdy: Ničení starých lesů v rumunských Karpatech“ vydala kancelář Greenpeace CEE, která sdružuje pobočky ve střední a východní Evropě. Vyšetřovací týmy Greenpeace sledovaly celý dodavatelský řetězec – analyzovaly povolení k těžbě a satelitní snímky míst těžby dřeva v rumunských lesích a poté sledovaly pokácené stromy přes sklady dřeva k výrobcům nábytku a dále až na místo, kde toto dřevo končí: v obchodech IKEA. Nejméně 30 různých výrobků od těchto dodavatelů bylo nalezeno v obchodních domech IKEA ve 13 různých zemích: v Belgii, Česku, Finsku, Francie, Itálie, Izrael, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. V Česku byly produkty od problematických rumunských výrobců nalezeny ve všech čtyřech obchodech firmy Ikea v Praze, Brně a Ostravě.
Nový report ze série Nature Crime Files navazuje na český report “Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí staré lesy” vydaný loni na podzim, který dokázal, že dřevo vytěžené ve starých lesích v Krušných horách a ve Ždánickém lese se používá jako palivové dříví nebo jako materiál pro výrobu papíru. Na rozdíl od tohoto využití je výroba nábytku obecně dobrým způsobem využití dřeva, při němž vznikají produkty s přidanou hodnotou, které v sobě dále ukládají uhlík, ale podle Greenpeace se kvůli tomu nesmí obětovat biologicky nejrozmanitější lesy planety.
Karpaty, kam na českém území spadají lesy v Beskydech, Ždánickém lese a Chřibech, jsou domovem medvěda hnědého, rysa ostrovida, vlka obecného a zubra evropského a jsou jedním z nejvýznamnějších útočišť flóry a fauny na evropském kontinentu.
Organizace Greenpeace vidí největší problém ochrany Karpat v tom, že společnosti a úřady se chtějí vyhnout označení těchto oblastí jako pralesů, starých lesů či lesů s vysokou hodnotou z hlediska ochrany přírody, aby se vyhnuly omezením těžby, V současné době jsou proto před těžbou dřeva chráněna pouze 2,4 %, tedy zhruba 1700 km² – karpatských lesů v Rumunsku.
(ab)