Další naprosto unikátní technickou památku nazvanou Babylon, která nemá v naší zemi obdoby, se může pochlubit Ostrava. Tentokrát se jedná o vodárenské minimuzeum v Úpravně vody v Ostravě-Nové Vsi.
Už samotná budova je historickým architektonickým skvostem a stejně tak mnohé exponáty, které uvnitř ukrývá. Zajímavá expozice mapuje dodávku pitné vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny vody Ostravských vodáren a kanalizací (OVAK) památkově chráněná.
Vybudována byla v roce 1935. Myšlenka poprvé zřídit v Babylonu expozici se objevila před již deseti lety. Více než čtyřmilionové náklady na opravu budovy a zřízení expozice si společně rozdělilo město a spol. OVAK.
Primátor Tomáš Matura při křtu Babylonu.
Vodárenský Babylon slavnostně pokřtil primátor Ostravy Tomáš Macura, který jako první také prošel podzemní štolou z nedaleké strojovny z roku 1908, jíž se návštěvníci netradičně dostávají do útrob Babylonu.
„Jsem opravdu rád za to, že další technická památka v autentickém prostředí je připomínkou opravdu bohaté historie Ostravy. Památkově cenná budova našla po rekonstrukci nové uplatnění, a to je nejlepší cesta, jak památky otevřít veřejnosti,“ řekl primátor Tomáš Macura.
Výstava se nachází ve čtyřech patrech propojených skleněnými průhledy v podlaze každého z nich. Návštěvníci všude naleznou zajímavé historické exponáty. Jako třeba kus dřevěného přírodního potrubí z roku 1785. Nalezeno bylo v roce 1980 a jeho úkolem bylo napájet kašnu na dnešním Masarykově náměstí.
„V přízemí se věnujeme historii Babylonu, tedy budově jako takové. Centrální expozice na patře se týká nejcennějšího exponátu, perfektně dochované vývěvy z vodního zdroje Dulňák z roku 1926,“ uvedl vedoucí Úpravny vody Ostrava-Nová ves Libor Frydrych.
Další patra Babylonu se pak věnují prvním vodovodům města Ostravy, také samotné úpravně vody v Nové Vsi a její historii, a následně pak i dalším menším zdrojům.
Výstava je veřejnosti přístupná od dubna do listopadu vždy jednou měsíčně ve dvou výpravách. Do expozice se ale lidé z hlediska bezpečnosti dostanou jen po předchozí rezervaci na internetu v předem určených časech. (iza)
Unikátní technická památka Babylon.
Foto: Naše Město