Biodiverzita v Zoo Ostrava: Neobvyklí spolubydlící

V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se vyskytuje celá řada volně žijících živočichů, a to i velmi vzácných a ohrožených druhů. Zoo se proto snaží vytvářet vhodná prostředí pro tyto živáčky, aby se biologická rozmanitost celého areálu udržela co nejvyšší. Neobvyklý zážitek se pracovníkům zoo naskytl minulý týden u jednoho dutého kmene…  

„V ostravské zoologické zahradě věnujeme velkou pozornost tomu, aby živočichové žijící volně v areálu měli dostatek potravních možností, přístup k vodě a vhodná místa k rozmnožování. Kromě těchto opatření vytváříme a instalujeme po areálu i různé úkryty, které jsou pro výskyt živočichů rovněž důležité. Jedná se o husté křoviny, hromady větví, duté kmeny, kamenné zídky apod. Jeden takový úkryt – dutý kmen stromu umístěný naležato – si zvolila jako místo dočasného pobytu ještěrka obecná (Lacerta agilis). Protože úkryt opouštěla ráno prakticky ve stejnou hodinu, bylo možné ji snadno fotografovat. V minulém týdnu jsme však byli překvapeni, že stejnou dutinu si pro přenocování zvolila i užovka obojková (Natrix natrix). A tak jsme měli možnost téměř hodinu sledovat proces postupného zahřívání a opouštění dutiny oběma druhy nepříbuzných plazů,“ popisuje neobvyklý zážitek Otakar Závalský, který má v Zoo Ostrava na starosti biodiverzitní opatření.

Zajímavé bylo, že si plazi navzájem nijak nepřekáželi, natož aby na sebe útočili. Spektrum jejich potravy je rozdílné – užovka se živí obojživelníky všech vývojových stadií, ještěrka hmyzem. Jednalo se o jedinou noc, kterou v dutině strávily spolu. V dalších dnech již v dutině přespávala pouze ještěrka.

(ab)