Městská nemocnice na Fifejdách má jedno z pětadvaceti českých certifikovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, do nichž se soustřeďují nejlepší odborníci.
„Přesah migrény do všech oblastí života je obrovský. Přijde-li, pak středně těžcí migrenici zvládají své aktivity běžného dne jen velmi omezeně. U těžké migrény nejsou schopni dělat téměř nic. V praxi to znamená, že maminka malého dítěte se o něj během záchvatu zkrátka nedokáže postarat. Ne proto, že by nebyla dost silná, ale proto, že je to při silné migréně nemožné,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Klečka z Neurologického oddělení a iktového centra Městské nemocnice Ostrava.
Migrénou, jak upozorňuje, trpí každý desátý člověk na světě. Což znamená, že v Moravskoslezském kraji by mělo být přibližně 120 tisíc migreniků, přičemž obecně platí, že 40 % pacientů není nijak diagnostikováno. Češi ale chybí také v globální studii s názvem My Migrene Voice (Hlas mé migrény), v níž bylo dotazováno více než 11 tisíc lidí ze 31 zemí světa. Pacienty s migrénou sužuje kromě schvacující bolesti hlavy nevolnost, citlivost na světlo nebo zvuky, komplexní únava, ale i zvracení. Právě tyto doprovodné příznaky jsou tím, čím se liší ataka migrény od běžné bolesti hlavy.
„Tou nejnovější preventivní medikací je léčba biologická, která je samozřejmě dostupná i v ostravském centru. Jedná se o první cílenou preventivní léčbu, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost,“ zdůrazňuje MUDr. Klečka z ostravského centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. To má certifikaci od roku 2017 a v současné době pečuje o přibližně 500 pacientů s migrénou.
Specializované centrum je ale určeno především lidem se středně těžkými a těžkými migrénami. „Pacienti, kteří mají lehkou formu, by měli nejdříve navštívit praktického lékaře, který je poté může poslat k neurologovi, anebo přímo do centra. Lékař dle diagnózy zvolí nejvhodnější akutní či preventivní léčbu, případně kombinaci obojího,“ dodává MUDr. Klečka.
(nm) Foto: Magazín Naše město