Čtyři stovky sester, které v minulém roce pečovaly o covid pozitivní pacienty, byly obdarovány poukazy k regeneraci. Využít je budou moci podle vlastního uvážení. Vouchery v hodnotě 2 000 korun jim předala, a za mimořádné pracovní vypětí poděkovala, členka prezidia České asociace sester spolu s regionálním ředitelem Generali Česká pojišťovna, která projekt výrazně podpořila.
Veřejnou sbírku s názvem Pomáháme sestřičkám vyhlásila krátce po vypuknutí epidemie Česká asociace sester, kterou k tomu vyzval muzikant Ondřej Gregor Brzobohatý. Na transparentní účet přišlo téměř 7 milionů korun. Asociace za ně pořídila, tak jak avizovala na začátku, dárkové poukazy, které budou moci zdravotníci využít k úhradě služeb, spojených s regenerací. „Až se to rozvolní, tak pojedeme někam na wellness. To bude opravdu balzám na duši,“ svěřila se při předání voucheru vrchní sestra Neurologické kliniky FN Ostrava Mgr. Martina Prusenovská. Jednotka intenzivní péče této kliniky je v covidovém režimu nepřetržitě už od poloviny října. A všechna lůžka jsou stále obsazená.
Půl milionu korun poslala na transparentní účet Generali Česká pojišťovna. „Předně bych vás chtěl ujistit, že na vás neustále myslíme a i prostřednictvím zpráv, které sledujeme, jsme s vámi
v každodenním kontaktu. Náš dárek berte, prosím, jako malé poděkování za to, co děláte pro pacienty nad rámec svých povinností a často i na úkor svého soukromého života. Věřím, že si chvilky volna příjemně užijete,“ řekl sestrám z Oddělení resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava Roman Černý, regionální ředitel Ostravsko-karvinského regionu Generali Česká pojišťovna. Jeho slova doplnila členka prezidia České asociace sester Mgr. Renata Tydlačková: „I já jsem moc ráda, že vás mohu vidět a osobně vám jménem České asociace sester poděkovat za to, co děláte. Přeji vám, aby se vám podařilo užít si vouchery společně, i když z vlastní zkušenosti vím, že to je v nemocničním provozu prakticky nemožné.“
Poukazy dostal i personál oddělení, kde se před vypuknutím epidemie léčili pacienti s kardiovaskulárními problémy a nemocemi očí. „Toto pracoviště se ze dne na den změnilo na covidovou jednotku a zdravotníci začali pečovat o pacienty s širokým spektrem diagnóz. A bohužel, ne vždy s dobrou prognózou. Často se setkávali i s úmrtím, což pro ně bylo velmi stresující, protože se ve svém oboru se smrtí v minulosti nepotkali,“ uzavřela krátké setkání u příležitosti předání daru na oddělení COVID3 náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FN Ostrava PhDr. Andrea Polanská, MBA.
(ab)