Již za necelé dva týdny, v pátek 27. srpna, se uskuteční dlouho očekávaný 5. ročník tradičního charitativního Běhu Zoo Ostrava – tentokrát pro luskouny. Výtěžek ze startovného letos poputuje na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra pro kriticky ohrožené savce luskouny ostrovní na Sumatře v Indonésii. Online registrace běžců končí již v pondělí 23. srpna!
Běh Zoo Ostrava pro luskouny se koná v pátek 27. srpna 2021 od 18 hodin v nádherném přírodním areálu ostravské zoo, která stejně jako v předchozích ročnících akci pořádá ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice. Trasy jsou jako již tradičně připraveny ve třech délkách – 480 m, 2,5 km a 5 km. Běh není závod, zúčastnit se mohou běžci všech výkonnostních i věkových kategorií. Hlavní je radost z pohybu v přírodě a z pomoci dobré věci! Účastníci letošního, v pořadí již pátého ročníku Běhu Zoo Ostrava svým startovným podpoří ochranu kriticky ohrožených luskounů ostrovních na Sumatře. Hlavní část výtěžku ze startovného bude věnována záchrannému programu Trenggiling Conservation Program usilujícímu o ochranu luskounů na indonéském ostrově Sumatra, přičemž konkrétně běžci podpoří vybudování a provoz záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny ostrovní.
Luskoun ostrovní (Manis javanica) se vyskytuje v rozmanitých typech prostředí jihovýchodní Asie od Myanmaru po Vietnam, Malajský poloostrov a ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo. Stejně jako jiní luskouni je to převážně noční tvor, jehož potravu tvoří především mravenci a termiti, které loví pomocí dlouhého jazyka. Mezi savci jsou luskouni zcela unikátní pro své šupiny vzniklé přeměnou chlupů. Ačkoliv jsou stejně jako chlupy, kopyta či nehty jiných živočichů tvořeny keratinem, především kvůli těmto šupinám se luskouni dostali na pokraj vyhubení, neboť některé tradiční kultury věří v jejich údajné léčivé či magické účinky. Kromě toho jsou luskouni v Asii konzumováni jako luxusní delikatesa. Na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je luskoun ostrovní řazen v kategorii kriticky ohrožený. I přesto, že je spolu s ostatními sedmi druhy luskounů řazen v Příloze I CITES a je chráněn prakticky ve všech zemích svého výskytu včetně Indonésie, podle odhadů studie organizace TRAFFIC (2017) je každý rok v Indonésii upytlačeno na 10 000 luskounů. Luskouni jsou v současnosti považováni za nejvíce pašované savce světa!
Hlavním cílem programu Trenggiling Conservation Program (trenggiling znamená v indonéštině luskoun) působícího na Sumatře v Indonésii je omezení ilegálního obchodu s luskouny a úbytku jejich populací ve volné přírodě. Program na severu ostrova buduje záchranné a rehabilitační centrum pro luskouny ostrovní s cílem jejich návratu do divočiny, vzdělává místní obyvatele o luskounech a ochraně přírody jako takové a do ochranářských aktivit místní komunity i aktivně zapojuje – např. zaměstnáváním bývalých pytláků luskounů.
Spolu se Zoo Ostrava máte nyní šanci se do mezinárodního projektu na záchranu luskounů ostrovních zapojit i Vy! Přestože poběžíte v Ostravě, už jen svou účastí v charitativním Běhu pro luskouny ovlivníte dění až na daleké Sumatře – i díky Vám se možná podaří zachránit jedinečný živočišný druh před úplným vymizením z naší planety!
Pozor! Online registrace běžců končí v pondělí 23. srpna, poté bude v případně volné kapacity možné vstupenky zakoupit ještě na místě, ale za vyšší cenu. Více informací o charitativním běhu včetně registrace najdete na www.behzooostrava.cz.Těšíme se na Vás 27. srpna na startu!
(nm)