Nový, inspirativní způsob výuky odstartoval v tomto týdnu v jedné z ostravských škol. Jindy možná noční můra ředitelů „cirkus ve škole,“ kreativním, inspirujícím způsobem díky lektorům spolku Cirkus trochu jinak vede žáky k pohybu i umění. Program absolvuje asi 1 500 dětí z pěti ostravských základních škol. Ministerstvo kultury České republiky financuje tento projekt s názvem „Propojení světa kultury, umění a pohybu“ částkou ve výši 472 000 korun. K výuce dětí volí lektoři individuální přístup, zásady názornosti, uplatňována je práce se skupinou.
Projekt započal 12. prosince v Základní škole Františka Formana a pokračuje v dalších dnech v Základní škole Bohumíra Dvorského. Na umělce se mohou těšit také v příštím roce děti v dalších třech ostravských školách, které zatím nejsou vybrány, a tak se zájemci do projektu mohou ještě přihlásit. Lektoři s žáky absolvují první den workshopy plné pohybu, tance, žonglování a párové akrobacie. Někteří žáci pak dovednosti prohlubují další den, kdy společně připravují vystoupení pro celou školu k prevenci šikany. Přestavení následně zhlédnou žáci celé školy. Do projektu je zapojeno osm umělců.
Nezvyklý způsob, jak dětem přiblížit umění a rozpohybovat je, podpořit jejich kreativní myšlení, spolupráci i empatii dětí v kolektivu či umělecké vyjádření sebe sama, vítá náměstkyně primátora Andrea Hoffmanová: „Ve vzdělávání stále hledáme a následně začleňujeme nové a nové kreativní způsoby výuky. I toto netradiční pojetí sportu a umění může ukázat cestu dětem, které se dosud o zmíněná témata nezajímaly. V ideálním případě mohou děti nasměřovat k pohybu v dalších létech a motivovat je i k dalšímu objevování umění a smysluplnému trávení volného času. Nezanedbatelná je také myšlenka příběhu, ztvárněného dětmi, varujícího před nebezpečím šikany.“
(ab)