Den bez palmového oleje v Zoo Ostrava

V sobotu 15. srpna se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční akce u příležitosti Mezinárodního dne orangutanů, který připadá na 19. srpna. Jeho cílem je prezentace problematiky pěstování palmy olejné a mnohostranného využívání palmového oleje.

Ten se v posledních několika desetiletích stal jedním z nejpoužívanějších produktů rostlinné výroby a jeho globální spotřeba stále roste. Během sobotního programu se dozvíte, jak se palma olejná, potažmo palmový olej dotýká právě orangutanů a dalších druhů a jak to můžeme my sami ovlivnit.

Návštěvníci ostravské zoo se během sobotního programu mimo jiné dozvědí, jak může každý z nás pomoci zmírnit dopady pěstování palmy olejné na životní prostředí i rostlinné a živočišné druhy v tropech tím, že sníží spotřebu výrobků obsahujících palmový olej, resp. sníží spotřebu tuků obecně, případně upřednostní výrobky s jinými, nejlépe místními druhy olejů.

V 11 hod. se budou moci zájemci zúčastnit komentované prohlídky vedené kolem zvířat, která jsou ve volné přírodě dotčena pěstováním palmy olejné. Sraz zájemců je u modelu kožatky velké (v blízkosti Pavilonu indických zvířat).

U výukového centra zoo budou od 11 do 16 hod. probíhat aktivity pro děti i dospělé. Lidé se také mohou zapojit do soutěže „Nakupování bez palmového oleje“.

Pokud si během dne v zoo zakoupí u některého stánku s občerstvením nebo v restauracích určitý počet výrobků či porcí bez palmového oleje, mohou se zúčastnit slosování o ceny, které proběhne v 15:30 hodu výukového centra. Ceny do soutěže věnovaly společnosti SemixNaturinka a Bertyčky.

Palma olejná, z jejíchž plodů se palmový olej lisuje, je pěstována po celém tropickém pásmu Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Zhruba 85 % celosvětové produkce je soustředěno v Indonésii a Malajsii.

Palmy jsou pěstovány na rozsáhlých plantážích, které jsou velmi často zakládány na místech vzniklých plošným vykácením a vypálením původního deštného pralesa. Tento cenný tropický ekosystém bohatý na vzácné druhy rostlin a živočichů je tak v krátké době nahrazován pouze jedním jediným druhem a plantáže se stávají “zelenými pouštěmi” – plochami sice zelenými, ovšem téměř bez života.

Orangutan (z malajského orang utan = lesní muž) se stal symbolem negativních dopadů palmoolejného průmyslu i boje proti němu. Jelikož orangutani kácením pralesů přicházejí o svoje původní prostředí, při hledání zdrojů obživy vstupují na plantáže, kde se živí mladými palmami, za což jsou pronásledováni a zabíjeni.

Populace orangutanů bornejských (Pongo pygmaeus) čítá cca 57 000 jedinců, orangutanů sumaterských (P. abelii) přežívá posledních cca 13 000 a orangutanů tapanulijských (P. tapanuliensis) zhruba 800 jedinců, přičemž ročně je kvůli palmoolejnému průmyslu zabito 1 500 až 5 000 těchto primátů. Všechny druhy orangutanů jsou v Červeném seznamu (The IUCN Red List of threatened species) zařazeni do kategorie „Kriticky ohrožený“ (Critically Endangered), což je poslední kategorie před kategorií „Vyhubený v přírodě“ (Extinct in the Wild).

Palmový olej je obsažen téměř v každém druhém výrobku od potravin přes mycí i dekorativní kosmetiku, drogerii, svíčky, krmiva pro hospodářská zvířata i domácí mazlíčky až po technická maziva a pohonné hmoty. Tak se problematika ničení původních tropických lesů dotýká i nás – spotřebitelů v České republice.

Všechna občerstvovací zařízení v ostravské zoo získala certifikát o nepoužívání palmového oleje na smažení (stříbrný certifikát), dvě navíc neprodávají ani výrobky s palmovým olejem (zlatý certifikát).

(ab)