Po roce opět zveme všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky a další nositele ptačích příjmení do ostravské zoologické zahrady. V sobotu 6. dubna se zde uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít lidé s ptačím příjmením zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program.
Program začne v 10:00 hod. speciální ornitologickou procházkou s ornitologem Otakarem Závalským. Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava leží v lokalitě Velkého ostravského lesa a díky přírodnímu charakteru je útočištěm pro řadu druhů volně žijících ptáků. Vzhledem k tomu, že v tuto dobu nejsou ještě stromy olistěné, lze ptáky pozorovat relativně snadno. V posledních letech bylo v areálu zoo pro podporu a zvýšení biodiverzity vyvěšeno více než dvě stovky nejrůznějších budek pro zvýšení hnízdních možností a realizována řada dalších opatření pro ochranu ptactva. Některá z nich účastníci procházky také uvidí.Ornitologická procházka začne u výukového centra zoo a potrvá asi hodinu. Pro snadnější pozorování ptáků doporučujeme přinést si s sebou dalekohled, příp. určovací klíče a atlasy.
Mezi 11. a 16. hodinou budou připraveny ve výukovém centru zoo a jeho okolí aktivity a soutěže na ptačí téma: poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec, výstava budek, ochrana ptáků kolem lidských sídel a další ptačí aktivity. Lidé zde také najdou náměty a inspirace, jak se oni sami mohou zapojit do pomoci ptákům třeba na své zahradě. Jedná se o relativně jednoduché, ale velmi účinné kroky, jako je vyvěšení vhodné budky, výsadba plodonosných keřů či vybudování pítka pro ptáky.
Nositelé ptačího příjmení budou mít tento den již tradičně zvýhodněné vstupné do zoo. Pokud se prokáží občanským či jiným průkazem s fotografií, zaplatí zlevněné mimosezónní vstupné.
Od roku 1992 vyhlašuje Česká společnost ornitologická (ČSO) informační kampaň nazvanou „Pták roku“. Jejím cílem je zvýšit povědomí široké veřejnosti o ptactvu žijícím zejména v blízkosti lidských sídel, a tím zvýšit zájem o tuto skupinu zvířat. Ptákem roku 2019 byla vyhlášena hrdlička divoká, která je na rozdíl od hrdličky zahradní přísně tažná. Ze svých zimovišť v Africe se vrací v dubnu. Vhodným prostředím pro ni je pestrá krajina s hustými porosty křovin. V krajině s velkými lány bez luk, remízů a keřů nenajde dostatek míst k hnízdění. Kvůli používání herbicidů nemá ani dostatek vhodné potravy v podobě semen. Zásadní pro přežití hrdličky je i zásoba vody, přičemž ta ubývá vysycháním krajiny a také odvodňováním polních mokřadů. Hrdličce, ale samozřejmě i dalším ptačím druhům a také hmyzu může pomoci zlepšení stavu zemědělské krajiny. V této souvislosti sepsala Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota petici Vraťme život do krajiny (viz www.birdlife.cz/petice-za-krajinu).
(ab)