Městské divadlo (dnešní Divadlo Antonína Dvořáka) bylo slavnostně otevřeno před 110 lety dne 28. září. Historii divadla bude mimo jiné mapovat výstava v opuštěných výlohách v centru města. A jaké by to byly narozeniny bez dárků?
Novou, 99. sezónu Národního divadla moravskoslezského (NDS) otevírá výročí, které má zásadní význam v dějinách profesionálního divadelního života Ostravy a zároveň i v současném životě divadla. „Tato první ryze divadelní budova v Ostravě byla do roku 1999, kdy byla otevřena novostavba Divadla loutek Ostrava, jedinou projektovanou a postavenou stavbou určenou výhradně jako divadlo. Je dalším z důležitých znaků proměny Ostravy v moderní průmyslové velkoměsto, probíhající od poloviny 19. století,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.
Už 110 let ze 750leté historie Ostravy je tak divadlo jeho neoddělitelnou součástí, je důležitým kulturním a společenským centrem města, svědkem i účastníkem jeho proměn. Během ní budova několikrát změnila s vývojem historických událostí a politické situace název i podobu a stala se scénou pro tisíce představení.
Ke svým 110. narozeninám dostává Divadlo Antonína Dvořáka a s nimi i diváci několik důležitých dárků. „O divadelních prázdninách se zde pilně pracovalo, a tak po sedmnácti letech se dočkalo divadlo nové jevištní podlahy, to jsou ta prkna, která znamenají svět, byla instalována dvě nová propadla, ve foyeru byly položeny nové koberce, polovina hledištních sedadel prošla renovací, bylo dokončeno kompletní zapojení nového scénického osvětlení,“ vyjmenovává Jiří Nekvasil.
Do provozu bylo také uvedeno nové titulkovací zařízení, které umožní titulkování operních představení nejen v českém, ale souběžně i v anglickém jazyce.
(va)