Fakultní nemocnice Ostrava se ve středu 26. dubna za plného provozu zapojila do velkého taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje. Zdravotnický personál ošetřil 16 vážně zraněných pacientů ze simulované dopravní nehody autobusu a dodávky v blízkosti dálničního tunelu u Klimkovic.
Bezprostředně po oznámení nemocnice spustila traumatologický plán, tedy přesný scénář, podle kterého se postupuje při mimořádných událostech. Pomocí speciálně vytvořené aplikace byl svolán i krizový štáb. První sanitka se zraněnými na přijela Urgentní příjem FN Ostrava v 9:48 h. „Přijali jsme celkem 16 pacientů, z toho 7 muselo akutně na operační sál, ostatní pak na jednotky intenzivní péče,“ spočítal vedoucí lékař zásahu z Oddělení centrálního příjmu MUDr. Jakub Foldyna. Dvěma pacientům poskytli psychosociální pomoc také interventi. Zdravotníci mohli po zásahu využít podobnou službu prostřednictvím takzvaných peerů.
Všech 16 zraněných zvládla téměř stovka zdravotníků ošetřit a předat na určená oddělení za 1 hodinu a 11 minut. Lékaři při tak rozsáhlé mimořádné události poprvé využili i takzvaná expektační lůžka. Používají se u pacientů, kterým je nezbytné poskytnout okamžitou akutní péči. „Pacienty s polytraumatem ošetřovat umíme, ale potřebovali jsme si nacvičit management příjmu hromadně postižených osob, a v tom případě si myslím, že cvičení splnilo svůj účel,“ uvedla lékařka Oddělení centrálního příjmu MUDr. Renata Ječmínková, Ph.D., která vedla triáž, tedy třídění pacientů podle závažnosti zranění.
Pozorovatelé simulovaného zásahu teď budou celé cvičení vyhodnocovat. Ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA, byl s prací celého zdravotnického týmu spokojen: „V nemocnici se do cvičení zapojilo 25 lékařů, 60 pracovníků nelékařských profesí a 10 interventů. Odpovídá to počtům, které jsme si ověřili už v minulosti při opravdových neštěstích v našem regionu. Celkově hodnotím zvládnutí tohoto taktického cvičení jako vysoce profesionální.“
(ab)