FN Ostrava v současnosti léčí více než 300 HIV pozitivních pacientů

Foto: Klinika infekčního lékařství FNO

Na neděli 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS, který si každoročně připomíná také FN Ostrava. Její HIV centrum se aktuálně stará o 320 pacientů. Nevyléčitelné infekční onemocnění AIDS způsobuje virus HIV. Nejčastěji se přenáší nechráněným pohlavním stykem.

 

V ambulanci HIV centra Kliniky infekčního lékařství FN Ostravaprobíhá dvakrát týdně bezplatné testování. Každé pondělí mezi 15. až 18. hodinou ho v prostorách kliniky pod odbornou garancí lékaře organizuje takzvaný checkpoint České společnosti AIDS pomoci. V úterky pak od 13 do 15 hodin testuje přímo FNO. „V těchto časech se může přijít otestovat kdokoliv bez nutnosti objednání. Kromě toho po telefonické domluvě a předchozím objednání zájemce testujeme kdykoliv i v jiných dnech a hodinách. Kontakty jsou na internetových stránkách fakultní nemocnice,“ říká vedoucí lékařka ambulance HIV centra FN Ostrava MUDr. Lenka Olbrechtová. Toto pracoviště je jediným svého druhu v Moravskoslezském kraji, v celé České republice je pak ještě dalších 8 takových center.

 

Pacientů nakažených virem HIV přibývá. „Loni jsme za celý rok měli 20 nových případů, letos už evidujeme a léčíme 42 nových pacientů,“ doplňuje doktorka Olbrechtová. V Česku je nejvíce nakažených v gay komunitě. Mezi pacienty dominují muži, v poslední době se ale číslo zvyšuje i mezi ženami: „Většinou se nakazí od svých partnerů. V Česku je přenos HIV nitrožilní aplikací drog oproti jiným zemím zatím nízký. Nemoc se u nás nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem.“

Národní program řešení problematiky HIV/AIDS v ČR na období 2023 – 2027

Pokud HIV pozitivní pacient přijde k lékaři včas a při léčbě spolupracuje, má velkou šanci, že bude žít normální plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení v zaměstnání, sportu, cestování a dalších činnostech. „Vývoj v této oblasti jde neskutečně dopředu. Viru se sice pacient nikdy úplně nezbaví, současná léčba je ale natolik účinná, že dokáže významně snížit jeho množství v krvi a stabilizovat imunitu,“ upozorňuje doktorka Olbrechtováa dodává, že AIDS je až poslední stádium nemoci: „Pokud jsou ale pacienti diagnostikováni pozdě, v této fázi onemocnění, nebo neužívají potřebnou medikaci, tak i ve 21. století na AIDS a s ním spojené vážné choroby umírají.“

 

Doktorka Olbrechtová upozorňuje, že před 20 až 30 lety pacienti museli užívat až 18 tablet denně. Dnes jsou všechny léčivé látky obsažené v jedné tabletě, kterou užívají jedenkrát denně. „Navíc existuje také injekční léčba, která má oproti té tabletové řadu nesporných výhod a pacienti jsou s ní nesmírně spokojeni. Přichází jednou za 2 měsíce k aplikaci injekcí a nemusí užívat žádné další tabletky,“ vysvětluje lékařka a zmiňuje i možnost prevence nákazy virem HIV, jež se nazývá PrEP, což je pre-expoziční profylaxe: „Využívají ji především muži z gay komunity, kteří se vědomě chovají rizikově. Užívají jednu tabletku denně a medikaci si hradí sami. Za 5 let poskytování PrEP se v našem centru virem HIV nikdo nenakazil. Klienty pravidelně co 3 měsíce testujeme, abychom se přesvědčili, že nejsou pozitivní.“

(nm)