V půlce března 2024 se repertoár Divadla Petra Bezruče rozroste o Ženitbu – satirickou komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Slavná komedie o touze najít spřízněnou duši, ideálně i se slušným věnem, bude v režii Janusze Klimszy hereckou příležitostí pro téměř celý bezručácký soubor.
klenot světové dramatiky Ženitbu psal Gogol s pauzami a ve více pracovních verzích téměř deset let. Druhá verze byla představena v Moskvě v rámci autorského čtení samotným autorem a získala uznání, mezi jinými od slavného herce Ščepkina. „Na základě doporučení Puškina hru Gogol opět přepracoval a definitivní třetí verzi představil v roce 1841. Premiéra se konala o rok později v Petrohradě, hra však bohužel propadla. Vrcholem byl demonstrativní odchod cara Nikolaje I. z lóže,“ uvádí dramaturg Peter Galdík. „Sehrálo roli jak negativní naladění publika vůči autorovi, tak především styl herectví té doby, kterým se hrávaly lehké komedie a vaudevilly. Ženitba i další Gogolovy hry byly plně doceněny až mnohem později,“ dodává.
silnější pes se žení
Hra je satirickou groteskou. Ředitel odboru Podkolatov se za pomoci svého přítele Kočkareva a dohazovačky Tekly odhodlá k zásadnímu životnímu kroku. Teď už jen najít vhodnou nevěstu. Bude to Agáta? Věk na to rozhodně má. Ve hře se však objeví několik dalších ženichů…
Čím oslovil tento příběh o pokusu se oženit režiséra Janusze Klimszu? „Tím, že tak přesně nastavuje zrcadlo. Všechno, co postavy pečlivě zametly pod koberec, vytahuje nekompromisně na povrch. Je v tom jakási až škodolibá radost,“ říká.
Do role Podkolatova chtěl původně režisér obsadit nedávno zesnulého herce Norberta Lichého. Nakonec se role ujme sám. V každém případě, hlavní ženich si se ženitbou v inscenaci Divadla Petra Bezruče „davá načas”. „Ženich je už ve věku, jak se říkávalo za první republiky, Balzakovském. Paradoxně, ačkoliv by se mohlo zdát, že je díky tomu zkušenější a připraven na ledacos, zde je mnohem zranitelnější. Sítem osudu se už dávno proseli ti asertivnější, ti ambicióznější a drzejší a zůstali oni lúzři,“ vysvětluje svou interpretaci Janusz Klimsza. Mezi zmiňované lúzry patří také nápadníci Nenažraný (Jáchym Kučera), Onučkin (Lukáš Melník) a Žvanikin (Marián Chalány). Společně se budou ucházet o roli Agáty (Magdaléna Holcová). Námluvy se pokusí ovlivňovat Podkolatův přítel Kočkarev (Ondřej Brett), dohazovačka Tekla (Markéta Haroková) a teta Arina (Kateřina Kejčí). A své si o tom všem myslí sluhové Duňaša a Štěpán (Barbora Křupková a Vít Hofmann).
lepší dobře se oběsit, než zle oženit
Inscenace se bude hrát v překladu Leoše Suchařípy, text však prošel drobnou úpravou. „Leoš Suchařípa ještě místy ponechal onu carskou nomenklaturu, všemožné titulární sekční přednosty a tajné rady atd. My se snažíme přenést tyhle papaláše blíž naší době. Suchařípa převedl text z ruštiny poloviny 19. století do češtiny sedmdesátých let a udělal to skvěle. My se to snažíme jen posunout v detailech o nějakou tu dekádu směrem k nám,“ upřesňuje Janusz Klimsza.
Autorem scény je Michal Syrový, kostýmy navrhla Marcela Lysáčková. Jejich tvorba se představí divákům Divadla Petra Bezruče poprvé. Hudbu k inscenaci složil Nikos Engonidis.
Premiéra se uskuteční 15. března 2024 v 18:30 hodin v divadle petra bezruče a bude symbolicky věnována norbertu lichému
autor Nikolaj Vasiljevič Gogol
překlad leoš suchařípa
režie janusz klimsza
dramaturgie peter galdík
scéna michal syrový
kostýmy marcela lysáčková
hudba nikos engonidis
osoby a obsazení
agáta magdaléna holcová
arina kateřina krejčí
tekla markéta haroková
podkolatov janusz klimsza
kočkarev ondřej brett
nenažraný jáchym kučera
onučkin lukáš melník
žvanikin marián chalány
duňaša barbora křupková
štěpán vít hofmann
(ab)