Inferno: česká premiéra unikátního audiovizuálního díla na Janáčkově festivalu

Foto: Charismatický dirigent Yaroslav Shemet. Foto: Karol Fatyga

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos nabídne mimořádnou událost – českou premiéru audiovizuálního díla „Inferno“, jehož velmi působivá filmová složka se zrodila v prostředí Třineckých železáren.

O zařazení tohoto projektu do programu 75. ročníku Janáčkova festivalu se zasadil ředitel festivalu Jaromír Javůrek. S mimořádným dílem se seznámil ve Francii, a to díky setkání s autorem filmové složky „Inferna“ fotografem Františkem Zvardoněm.

Zvardoň, který žil ve Francii od sedmdesátých let 20. století, patřil k uznávaným fotografům. Jeho snímky každoročně vycházejí v samostatných knihách. Právě jeho fotografie a videozáznamy z prostředí Třineckých železáren vzbudily zájem Jaromíra Javůrka do té míry, že se rozhodl projekt představit i českému publiku. „Inferno“ bylo uvedeno ve Francii a v Německu, v České republice dosud předvedeno nikdy nebylo.

Foto 1-TZ LIDE VO 16 (2)
Foto: Audiovizuální Inferno se doslova zrodilo v Třineckých železárnách. Autor: Třinecké železárny, a.s.

„Nejde o běžné dílo určené takříkajíc ke konzumaci v kině,“ upozorňuje ředitel Javůrek. „Jeho realizace je velmi interpretačně a produkčně náročná, proto jsem rád, že se nám podaří českou premiéru uskutečnit právě na našem festivalu. Výjimečný program proběhne v ikonickém ostravském Trojhalí, místě se silnou industriální minulostí. Tento prostor jsme speciálně vybrali a upravíme jej tak, aby byl zážitek co nejintenzivnější.“

Hudební stránku „Inferna“ tvoří skladba renomovaného francouzského skladatele Yanna Robina, který je známý svou odvážnou a energickou kompoziční estetikou. Dílo provede Slezská filharmonie Katovice pod taktovkou uznávaného dirigenta polsko-ukrajinského původu Yaroslava Shemeta. Katovická filharmonie se řadí mezi špičkové evropské orchestry a je známá svou precizností i schopností věrně interpretovat hudební díla 20. století a současnosti. Dirigent Yaroslav Shemet je jedním z nejvýraznějších mladých dirigentů současnosti. Získal si respekt na mezinárodní scéně a díky svému prvnímu, velmi úspěšnému hostování se na Janáčkův festival letos vrací.

Samotná produkce „Inferna“ si vyžádá nejen špičkové technické zabezpečení a mistrovství hudebníků, ale i úpravy prostoru. „Musíme zajistit veškeré vybavení – od židlí pro orchestr a publikum přes kvalitní ozvučení až po velkoplošnou projekci a zatemnění celého sálu. Takový projekt nelze realizovat bez maximálního nasazení,“ zdůrazňuje ředitel Janáčkova festivalu Javůrek.

Foto3-TZ-DJI_0943
Foto: Areál železáren. Autor: Třinecké železárny, a.s.

Festivalový večer 17. června nabídne i další atraktivní program. Před „Infernem“ zazní v české premiéře „Industrial Sinfonia“ polského skladatele Adama Wesolowského, který je nejen autorem hudby, ale i filmové složky díla. Jeho tvorba je známá svou přístupností a schopností rezonovat s posluchači. Tato kompozice se úspěšně představila již na několika mezinárodních hudebních festivalech, kde byla oceňována pro svou působivou fúzi symfonické hudby s industriálními zvukovými prvky. Wesolowski ve své tvorbě čerpá inspiraci z průmyslového dědictví a dokáže propojit moderní orchestrální zvuk se syrovou energií industriálních kulis, což činí jeho skladbu nejen unikátní, ale i výjimečně sugestivní.

Další festivalovou zajímavostí bude během večera v Trojhalí hudební dokument známého českého skladatele, hudebního odborníka, publicisty a moderátora Lukáše Hurníka reflektující historii Českého rozhlasu. Netradiční hudební dokument byl na přání Janáčkova festivalu upraven speciálně pro ostravské publikum a bude tak svého druhu také premiérou.

(nm)