JAK JSME DOBÝVALI AMERIKU

Byl to můj bláznivý nápad nadělit si na sedmdesátku dobrodružnou cestu po Americe. Najeli jsme 4580 kilometrů přes Kalifornii, Nevadu, Utah a Arizonu.

Z větších měst jsme navštívili Sant Diego, Las Vegas, San Francisco, Monterey, Los Angeles a Hollywood. Přivítaly nás nádherné skvosty přírody – Joshua Tree National Park, Hoowrova přehrada, Grand Canyon, Monument Valley, Bryce Canyon, Zion National Park, Sequoia Park a Yosemitský národní park.

Jako senioři jsme se rozhodli dobýt Ameriku. Je pozdní večer prvního jarního dne a my si plnými doušky vychutnáváme noční Hollywood. Sotva jsme unikli obrovskému černochovi z tetovacího salonu, už se na nás vrhají polonahé mladé bojovnice ze scifi filmů, ať se s nimi vyfotíme. Problém je, že za to chtějí deset dolarů a my nemáme prachy na rozdávání. Ze stejných důvodů odmítáme i mezihvězdné příšery, světélkující roboty i Piráty z Karibiku. I když je nám to trochu líto, neboť ten Johny Deep vypadal opravdu jako pravý.

Bláznivý Hollywood

Hlasitě si s Vláďou vyměňujeme názory, co si myslíme o této výjimečné kultuře, když nás zastavují dva klaunové. Vyklubali se z nich studenti ze Slovenska, celí šťastní, že slyší téměř svůj rodný jazyk.

„Jsme tu už měsíc a snažíme se vydělat pár dolarů. Kdybychom věděli, co nás čeká, tak jsme do toho nešli. Připadáme si jak blbci, ale máme smlouvu a musíme ji dodržet. A peněz nám dali méně, než slíbili. Už se těšíme, až z toho blázince vypadneme a užijeme si trochu opravdové kultury,“ zakončili své povídání.

Poznali jsme, že díky našemu společnému rozhovoru se jim alespoň trochu ulevilo. I nám, když všem záhy přišel zcela zdarma zazpívat nefalšovaný Elwis Presley.

Ale bylo by nespravedlivé neříct, že kromě těchto ujetých zážitků dnešního moderního světa se nenašly okamžiky, které by opravdu pohladily duši. Téměř na každém rohu ulice nějaký hráč na hudební nástroj nás zavedl do světa starých evergrinů. Mně nejvíce zaujal devadesátiletý vrásčitý černoch, který na svůj kornet procítěné hrál můj oblíbený Saint Louis Blues.

Světové hvězdy

Kolem hlavního bulváru se táhne nespočet zajímavých a krásně nasvícených objektů, z nichž vynikají především muzea a Čínské divadlo. Škoda, že na návštěvu muzea voskových figurín už nemáme čas. Věnujeme se raději ještě dalším hvězdám na chodnících slávy.

Prvním umělcem, jenž získal dvě hvězdy, byl zpěvák Michal Jackson. Jediným umělcem, který ulovil pět hvězd, a to ve všech pěti kategoriích je Gene Autry, přezdívaný zpívající kovboj. Samozřejmě, že najít všechny jeho hvězdy nebylo v našich silách.

Ale za to jsme v křižovatce ulic Hollywood a Vine narazili na hvězdu první velikosti. Patří trojici kosmonautů z Apolla 11, kteří jako první přistáli na Měsíci. Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin ji oficiálně získali v kategorii televize, za své živé přenosy z měsíční krajiny. V roce tisíc devět set šedesát devět je sledoval celý svět.

Plní nezapomenutelných dojmů z prožitých okamžiků v pestrém  Hollywoodském království, padáme zničení do svých pelechů. Canadiens Whiskey nás krásně uspává.  Naše sny to jsou poslední pouta s tímto bájným místem. Škoda, už zítra ho opouštíme.

(Pokračování příště)                               

text a foto: Vilém Žák