Janáčkova filharmonie Ostrava přináší díla českých mistrů: Dvořáka i Myslivečka a další vystoupení vycházejících hvězd

Pokračuje cyklus komorních koncertů Janáčkovy filharmonie, který je nedílnou součástí celé ostravské koncertní sezóny. Klade důraz na dramaturgickou originalitu a dokonalou interpretační propracovanost. V pondělí 13. února se ve Vesmíru od 19 hodin představí Doležalovo kvarteto a klavírista Martin Kasík, který nahradí Lukáše Vondráčka. Ten až do poloviny letošního roku ohlásil koncertní pauzu. Na koncertě zazní díla českých mistrů Josefa Myslivečka, Vítězslava Nováka nebo jeho učitele Antonína Dvořáka. O tři dny později, ve čtvrtek 16. února od 18 hodin, JFO doprovodí ve Vesmíru také další mladé umělce.

„Doležalovo kvarteto se vrací do naší komorní řady, tentokrát s ryze českým programem. Zejména kvartet Josefa Myslivečka a kvintet Vítězslava Nováka slýcháme na podiích málokdy. Je to tedy vzácná příležitost vychutnat si právě tyto skladby a k tomu snad nejslavnější komorní dílo Antonína Dvořáka. Bude to mimořádně zajímavý večer,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Klavírista Martin Kasík patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Kritika i veřejnost oceňuje jeho tvořivý, poetický přístup k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad. Vítězství v soutěži Pražského Jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999 mu otevřelo cestu na světová pódia. Mimo koncertní činnost se věnuje pedagogické práci na AMU v Praze a Pražské Konzervatoři.

Doležalovo kvarteto je český soubor, který loni oslavil 50 let od svého založení. Soubor natočil řadu CD, za něž získal mnohá ocenění. Během let pořídil desítky nahrávek pro rozhlas a televizi v ČR, USA, Francii, Německu, Rakousku a na Slovensku.

Doležalovo kvarteto

13. 2. 2023, 19 hodin, Vesmír

Josef Mysliveček Smyčcový kvartet A dur op. 3

Vítězslav Novák Klavírní kvintet a moll op. 12

Antonín Dvořák Klavírní kvintet č. 2 A dur op. 81

Martin Kasík – klavír Doležalovo kvarteto Více informací: K3 Doležalovo kvarteto | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

Původně se Josef Mysliveček vyučil mlynářem, ale byla to nakonec hudba, které doslova propadl. Zanechal po sobě bohaté dílo s řadou oper, oratorií, sinfonií a nástrojových komorních skladeb. Znal se s Mozartem a vzájemně se respektovali. Smyčcový kvartet napsal v roce 1768. Jeho hudba se do podvědomí širší veřejnosti vrátila díky koprodukčnímu filmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli, který byl nominován za Českou republiku na Oskara. Do soutěže se ale neprobojoval.

Klavírní kvintet Vítězslava Nováka vznikl v roce 1897 v období umělcova bujícího hudebního folklorismu. Ve skladbě jsou patrné lidové motivy. Jeho učitel Antonín Dvořák skladbu zkritizoval, což Nováka svého času velmi mrzelo.

Antonín Dvořák napsal Klavírní kvintet číslo 2 na svém letním sídle ve Vysoké v roce 1887. Do hudby se promítla idylická atmosféra prostředí, ač v něm zaznívají i melancholické prvky.

Druhý koncertní večer Janáčkovy filharmonie bude ve stejném týdnu patřit francouzským a ruským mistrům v podání začínajících umělců. Představí se pod vedením asistenta šéfdirigenta Maroše Potokára.

„Koncert mladých interpretů bude z dramaturgického hlediska rovněž velmi atraktivní. Autoři jako Chausson, Francaix či Borne nám mohou výrazně rozšířit náš hudební rozhled. Je to hudba skvělá, energická, vášnivá a dobře se poslouchá,“ doplnil ředitel JFO Jan Žemla.

Mladí sólisté II.

16. února 2023, 18 hodin, Vesmír

Ernest Chausson Poème op. 25

Jean Françaix Koncert pro klarinet a orchestr

Julius Conus Koncert pro housle a orchestr e moll

François Borne Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr

Matej Pčolinský – housle Ondřej Janča – klarinet Roman Červinka – housle Alexandra Piskořová – flétna Janáčkova filharmonie Ostrava Maroš Potokár – dirigent

Na úvod zazní pozdně romantická skladba Poème od Ernsta Chaussona, jde o jedno z posledních autorových děl, který zemřel mladý při tragické nehodě na kole. Skladatel a klavírista Jean Françaix patří k nejhranějším francouzským skladatelům druhé poloviny 20. století. Čtyřvětý Koncert pro klarinet a orchestr nese prvky novoromantismu. Ruský houslista a skladatel Julius Conus se narodil do hudební rodiny a hudbu studoval na Moskevské konzervatoři. V případě Houslového koncertu se jedná o nejznámější a patrně i nejzdařilejší skladatelovo dílo. Jako poslední zazní skladba Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr od francouzského skladatele a flétnisty Françoise Borna. Dílo patří k jeho nejslavnějším a dodnes se drží na špici repertoáru flétnistů po celém západním světě. Více informací: E2 Mladí sólisté II. | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)