Janáčkova filharmonie Ostrava svátečně, zazní Čajkovského Louskáček i Příběh noci vánoční od Rimského-Korsakova

Typicky vánoční program nabídne Janáčkova filharmonie Ostrava na svém letošním Vánočním koncertě. Zazní Čajkovského Louskáček, který je neodmyslitelně spjatý s těmito svátky, nebo jedna z jeho nejznámějších skladeb pro violoncello a orchestr v podání světoznámého violoncellisty Raphaela Wallfische. Jednat se bude o originální verzi Čajkovského díla pod taktovkou dirigenta Łukasze Borowicze, se kterým již dříve spolupracoval. Večer uzavře Příběh noci vánoční z pera Rimského-Korsakova. Posluchači si užijí tu správnou sváteční atmosféru ve čtvrtek 22. prosince od 19 hodin ve Vesmíru.

„Náš Vánoční koncert nabídne čistý a ryzí romantismus, o který se postará právě Čajkovskij a Korsakov. V již vyprodaném sále kina Vesmír zazní díla, která vánoční atmosféru ještě umocní. Mrzí mě, že v tomto případě nedokážeme uspokojit enormní zájem ze strany posluchačů, a proto všechny zvu na další z našich mimořádných koncertů – a to hned ten Novoroční, který se odehraje v kapacitně přívětivějším Gongu již 5. ledna,“ dodává Jan Žemla, ředitel JFO.

Raphael Wallfisch je jedním z nejuznávanějších violoncellistů působících na mezinárodní scéně. Narodil se v Londýně do rodiny význačných hudebníků, jeho matka byla violoncellistka Anita Lasker-Wallfisch a otec klavírista Peter Wallfisch. Už v raném věku se ukázalo, že hra na violoncello má být jeho celoživotním posláním. Ve čtyřiadvaceti letech vyhrál Mezinárodní violoncellovou soutěž Gaspara Cassada ve Florencii. Od té doby si užívá celosvětově ceněnou kariéru. Pravidelně je zván na velké festivaly. Jako pedagog pořádá po celém světě mistrovské kurzy. Nahrál téměř všechna hlavní díla určená pro violoncello. Jeho rozsáhlá diskografie obsahuje více než 80 CD, která zahrnuje jak mainstreamový koncertní repertoár, tak nespočet méně známých děl. Hraje na nástroje Gennaro Gagliano z roku 1760, Montagnana „Ex-Romberg“ z roku 1733 a na moderní violoncello, které pro něj postavil Patrick Robin. S Janáčkovou filharmonií si zahrál již dříve, s orchestrem nahrával pro německou společnost CPO violoncellový koncert a další díla Nikolaje Myaskovskyho pod taktovkou Łukasze Borowicze.

Šéfdirigent a od sezóny 2021/2022 hudební ředitel Poznaňské filharmonie a 1. hostující dirigent Krakovské filharmonie Łukasz Borowicz měl s JFO vystoupit v květnu 2020, koncert se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil. Poprvé se sešli na jednom koncertním pódiu v roce 2015. V říjnu 2018 dirigoval Hugenoty Giacoma Meyerbeera v Opéra Bastille a stal se tak prvním polským dirigentem v historii pařížské opery. Dirigoval celou řadu významných orchestrů, například Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie a řadu dalších včetně většiny polských symfonických orchestrů. Jako operní dirigent debutoval v Národní opeře ve Varšavě Mozartovým Donem Giovannim a od té doby zde dirigoval přes 180 představení. Jeho diskografie čítá přes sto alb, získal mimo jiné čtyřikrát cenu Diapason d’Or.

Vánoční koncert

22. 12. 2022, 19 hodin, Vesmír

Petr Iljič Čajkovskij Květinový valčík z baletu Louskáček

Petr Iljič Čajkovskij Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr op. 33

Nikolaj Rimskij-Korsakov Příběh noci vánoční, suita ze stejnojmenné opery

Raphael Wallfisch – violoncello Janáčkova filharmonie Ostrava Łukasz Borowicz – dirigent

Čajkovského Louskáček je s vánoční atmosférou neodmyslitelně spjatý, ačkoli to jeho autor neplánoval. Dílo, které vypráví kouzelný sen malé Klárky, je harmonické ve své hudební i obsahové stránce. Kouzelná hudba s prvky romantismu vybízí ke snění. Květinový valčík z druhého dějství je jedním z nejznámějších čísel baletu inspirovaného pohádkovým příběhem.

I druhá skladba, která zazní na vánočním koncertě, pochází od Petra Iljiče Čajkovského. Variace na rokokové téma jsou jednou z nejznámějších skladeb pro violoncello a orchestr. Čajkovský se zde stylem přibližuje Mozartovi, jehož tvorbu celý život obdivoval. Na vánočním koncertě zazní v originální podobě. V porovnání s pozměněnou verzí od Wilhelma Fitzenhagena, je v té původní o variaci navíc a mnoho detailů, které Čajkovskij zaznamenal. Raphael Wallfisch má k tomuto dílu speciální vztah, zejména k originální verzi, které se věnoval v Americe během svých studií.

Večer uzavře Příběh noci vánoční z pera Nikolaje Rimského-Korsakova. Odehrává se za vlády carevny Kateřiny II. Veliké. Vychází ze stejnojmenné povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Tato humorná povídka, v níž vystupuje i čarodějnice, kouzelník a čert, vypráví příběh kováře, který musí přinést své vyvolené Oksaně carevniny střevíčky, aby získal její srdce. Kovářova matka se snaží synovi pomoci a chce střevíce získat s pomocí čarodějnice, která je spřízněna s ďáblem. Kovář nakonec střevíčky své vyvolené donese a ona svolí ke svatbě. Operní libreto si Rimskij-Korsakov sestavil sám. Příběh noci vánoční se na operních jevištích nevídá příliš často. Mnohem obvyklejší je setkat se s její hudbou v podobě orchestrální suity z této opery, kterou sestavil sám autor.

Více informací zde: A3 Vánoční koncert | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)