Janáčkův máj, to je vrchol kulturní sezóny v Moravskoslezském kraji

Jedním z vrcholů kulturní sezóny v Moravskoslezském kraji je bezpochyby Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Tato unikátní přehlídka klasické hudby, která je v kraji zároveň největším a nejvýznamnějším festivalem nesoucím Janáčkovo jméno, letos nabídne 23 koncertů v průběhu 19 festivalových dnů v 9 městech Moravskoslezského kraje. Recitál vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty opavského rodáka Lukáše Vondráčka, pěvecký galakoncert světového tenoristy Lawrence Brownlee, vystoupení francouzské klavírní legendy Jean–Philippa Collarda nebo americké vycházející hvězdy Andrew Von Oeyena a mnohé další. Do Ostravy, Opavy, Kravař, Ludgeřovic, Píště, Kunína, Bohumína, Hlučína a Hradce nad Moravicí dorazí umělci 9 zemí.

Velkolepá nabídka skvělého interpretačního umění je na přelomu května a června tradičně spjata se jménem jednoho z nejvýraznějších světových skladatelů 1. poloviny 20. století, s Leošem Janáčkem. Letošní programová nabídka myslí opravdu na všechny milovníky klasické hudby. „Každý festival, chce-li mít své posluchače a chce-li být úspěšný, by měl vycházet ze specifiky prostředí, ve kterém se koná a myslet na ty, kteří budou koncerty navštěvovat. Díky tomu, že Janáčkův máj existuje v Ostravě a regionu již 42 let, se domnívám, že je zde skutečně doma. Zcela záměrně není festivalem pro úzkou skupinu lidí, ale je koncipován tak, aby si každý svůj koncert mohl vybrat.“ Sděluje ředitel Janáčkova máje, Jaromír Javůrek.

Festival odstartuje 22. 5. od 19.00 hodin v DKMO a to ZAHAJOVACÍM KONCERTEM / NA POČEST 750 LET ZALOŽENÍ MĚSTA OSTRAVY.

Tep ostravského srdce a rytmus industriálního města výstižně zachytil ve své symfonické básni Ostrava neprávem opomíjený hudební skladatel Rudolf Kubín. Petr Nouzovský patří
k předním českým violoncellistům své generace a v jeho podání bude koncert Bohuslava Martinů velkým zážitkem.

slider2 (1)

Janáčkův máj představí vynikající pianisty: opavského rodáka LUKÁŠE VONDRÁČKA, vítěze Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016. Dále pak Francouze JEAN-PHILIPPE COLLARDA a Američana ANDREW VON OE YENA . „Má zkušenost s Českou republikou je prozatím vázána pouze s Prahou. Těším se, že poznám více ze země, včetně Ostravy,“ sdělil Andrew von Oeyen v rozhovoru pro Janáčkův máj. Tento uznávaný americký pianista je odchovancem Juilliard School of Music. Debutoval jako sedmnáctiletý na koncertě Los Angeles Philharmonic pod taktovkou Esa-Pekka Salonena a od té doby pravidelně vystupuje jako mimořádná osobnost mladé světové klavírní generace. Za svou kariéru vystupoval s prestižními hudebními tělesy, mezi nimiž nechybí Philadelphia Orchestra nebo Berliner
Symphoniker. Svůj talent předvedl na pódiích v Americe, Evropě i Asii.

slider-oprava

 

 

 

 

 

 

Festival uvede tři mimořádné houslisty: ANDREYE BARANOVA , vítěze Soutěže královny Alžběty v Bruseluz roku 2012, PAVLA ŠPORCLA, „houslistu mnoha tváří“ – ta letošní festivalová je ve znamení houslové virtuozity, která je pro tohoto umělce charakteristická. A do třetice Janáčkův máj uvede v sólovém recitálu s klavíristou STANISLAVEM BOGUNIOU festivalového prezidenta IVANA ŽENATÉHO. Program jejich skvělého festivalového recitálu nabízí skutečné skvosty německé a české komorní hudby.

slider-oprava4

 

 

 

 

 

 

Milovníkům vokálního umění potěší písňový večer rakouské sopranistky ILDIKÓ RAIMONDI a italský večer bel canta s jeho současným vrcholným představitelem LAWRENCEM BROWNLEEM . Tento charismatický Afroameričan přijede do Ostravy zazpívat árie slavných italských oper. Na jeho koncert pod Eiffelovou věží přišlo na půl miliónu posluchačů. „Myslím, že klíčovým okamžikem v mé sólové dráze byl debut v Teatro Alla Scala v roce 2002. Po tomto, naštěstí úspěšném, debutu se v mé kariéře událo mnoho skvělých věcí!

Vlastně mě tento debut opravdově uvedl do světa opery, ve kterém jsem od té doby velmi aktivní.“ Sdělil v rozhovoru Lawrence Brownlee a na otázku, co je pro něj před koncertem důležité, odpověděl: „Snažím se mít v hlavě nastaveno, že den vystoupení je dnem jako každý jiný. Nemám žádné jiné speciální rituály kromě pečlivého rozezpívání. Luciano Pavarotti jednou prohlásil, že nejlepšími dvěma dny jeho kariéry, co se pěvecké formy týče, byly dny, kdy neměl žádné vystoupení. Proto uvažuji tak, že ani můj pěvecký výkon ve chvíli daného vystoupení nemusí být nejlepším dnem mé pěvecké kariéry, ale pořád v něm můžu předvést výkon, který si lidé v publiku užijí. Považuji za privilegium a požehnání mít příležitost sdílet svůj talent s lidmi, kteří jej ocení.“

slider-oprava2

Sborový zpěv je již řadu let trvalou součástí programů Janáčkova máje, a to i ve své a cappellové podobě. Na Janáčkově máji vystoupí oba nejlepší české profesionální pěvecké sbory: PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR a ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO . Jména interpretů, mezi nimiž nechybí sólo fagotista Berlínských filharmoniků MOR BIRON, nejlepší polský kytarista LUKASZ KUROPACZEWSKI nebo český violoncellista PETR NOUZOVSKÝ jsou společně s ČESKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM nebo souborem COLLEGIUM MARIANUM zárukou velkých uměleckých zážitků.

Festival rozezní hudbou tři zámecké sály: Hradec nad Moravicí písněmi Mozarta, Tomáška a Beethovena v přednesu rakouské sopranistky ILDIKÓ RAIMONDI, Kunín kytarovými akordy mladého polského interpreta ŁUKASZE KUROPACZEWSKÉHO, Vítkovický zámek pak klavírními melodiemi v podání mladé NIKOL BÓKOVÉ a především melodickým hlasem JIŘÍHO VEJVODY, který bude vyprávět „Příběhy v tónině života“.

V rámci letošního festivalu zaznějí tři vrcholné symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho: Skotská, Italská a Reformační a poměrně velký prostor věnuje festival hudbě francouzských autorů. Úplně jiné barevné odstíny má pak Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů, která v podání FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ zahájí projekt souborného uvedení symfonií tohoto výjimečného autora.

Legendární Stravinského věta „Stravinskij přichází a Ostrava spí“ již dávno neplatí. Mnohé Stravinského dílo v Ostravě téměř zdomácnělo. Snad se to povede i Svatbě pro sóla, smíšený sbor, bicí a čtyři klavíry, která bude mít na festivalu v provedení PRAŽSKÉHO FILHARMONICKÉHO SBORU svou ostravskou premiéru.

Za zmínku stojí i speciální festivalový projekt: DEN SLEZSKÝCH VARHAN . Uskuteční se v kostelích malebných slezských obcí a měst, jejichž varhany představí výborní a rozdílní varhaníci. Zasvěceným průvodcem koncerty bude JAROSLAV TŮMA , spoluautor projektu. Vedle něj se představí jak mladý a velmi úspěšný LUKÁŠ HURTÍK, tak mimořádná a svou autorskou tvorbou mnohé provokující KATEŘINA CHROBOKOVÁ , vystupující pod uměleckým jménem KATTA. V sobotu 3. 6. 2017 se tak v rámci Dne slezských varhan rozezní varhany tří kostelů Ostravskoopavské diecéze: v 16.00 hodin kostel sv. Vavřince v Píšti, v 18.00 hodin kostel sv. Ducha v Opavě a ve 20.00 hodin kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.

Festivalové finále ve velkém francouzském duchu – to je ZÁVĚREČNÝ KONCERT / FESTIVA LOVÉ ADIEU, 9. 6. od 19.00 hodin v DKMO . V úvodu koncertu završíme provedením reformační symfonie letošní uvedení vrcholných Mendelssohnových symfonií, abychom pak vyslechli zcela rozdílné a mimořádné klavírní kompozice v podání francouzské klavírní legendy JEAN -PHILIPPA COLLARDA. Dirigenta PHILIPPA BERNOLDA v Ostravě známe a tak
můžeme předem tušit, že jeho interpretace Ravelova Bolera bude skvělou tečkou za letošním Janáčkovým májem.

105771_3-slider8-jpg

Janáčkův máj svým rozsahem a především obsahem právem patří k dominantám hudebního, uměleckého a společenského života Ostravy a Moravskoslezského kraje, který je spjat s jedním z nejvýraznějších světových skladatelů, Leošem Janáčkem. „Janáček, to není snadný partner,“ prozrazuje ředitel Jaromír Javůrek a dodává: „V ten moment, kdy si myslíte, že už jej znáte, a že si s ním rozumíte, něčím vás překvapí. Mrzí mne, že se jeho hudba setkává s větším pochopením u posluchačů v zahraničí než u nás. Pravdou je, že to pro některé posluchače není autor na první poslech. Před námi jsou přípravy na rok 2018, kdy si připomeneme 90 let od úmrtí tohoto geniálního hukvaldského rodáka, kdy bychom chtěli uvést jeho dílo ve větší míře. Náš festival – i když nese Janáčkovo jméno – neuvádí jen jeho skladby, ale snaží se o zařazení Janáčkova díla do světového kontextu.“

Doprovodný program festivalu:

Koncert vítězných skladeb mladých autorů zemí Visegrádské skupiny (Koncert GENERACE 2016) a vítězů interpretační soutěže PRO BOHEMIA (Koncert vítězů Pro Bohemia 2017) patří již neodmyslitelně k doprovodnému programu festivalu. Poznat slibnou úroveň nejmladších klavíristů, instrumentalistů a pěvců je stejně zajímavé a přínosné, jako seznámení se s tvůrčími cestami a nápady mladých skladatelů. Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským je připraveno šest festivalových divadelních představení: Evita, Labutí jezero, La traviata, Edith a Marlene, Tajemství a Popelka.

Novinkou festivalového ročníku 2017 je možnost vybrat si vstupenky online na webu WWW.JANACKUVMAJ .CZ. Prodejním místem v Domu kultury města Ostravy bude nově Janáček Point (prodejní místo Janáčkovy filharmonie Ostrava). Koupě vstupenek přes pokladnu Domu kultury města Ostravy již nebude možná! Hodinu před začátkem koncertů budou zbývající vstupenky (pokud koncert nebude předem vyprodán) v prodeji v místě konání festivalových akcí. Přehled festivalových pokladen, kde lze vstupenky osobně zakoupit, je na WWW.JANACKUVMAJ .CZ. SLEVY: Držitelům průkazů TP, ZTP a ZTP-P bude poskytnuta 50% sleva. Pro více informací o prodeji vstupenek se obracejte na telefonní číslo 597 489 421 nebo e-mail VSTUPENKY@JANACKUVMAJ .CZ

(nm) TZ