Sezona včel ještě zdaleka nezačala, přesto jsme už mohli před časem pozorovat včely létat mimo úl. Není na ně ještě příliš brzy? Proč vylétají z úlu, když venku stále mrzne a zatím nekvete ani moc rostlin, které by včelám poskytly dostatek potravy? Včelaři uklidňují – jedná se o jarní prolety včel.
Co jsou to jarní prolety a proč je včely podnikají? Jarní prolety jsou očistné lety včel v předjaří. Včely při nich vyprazdňují své plné výkalové váčky, do kterých se během zimy hromadily odpadní látky. Očistným letům se také říká „prášení“. Nastává při teplotách nad deset stupňů Celsia, většinou za pěkného slunečného dne (často ještě v únoru). Okolí úlu pak může být zbarveno výkaly dožluta. Většinou se následně ještě ochladí, včely jsou ale připraveny přežít zbytek zimy v úlu až do příchodu skutečného jara.
Na prolety netrpělivě čekají včelaři, protože z nich poznají, jak která včelstva přezimovala a jaký je jejich zdravotní stav. „Plnost výkalového váčku záleží na průběhu zimy. Letošní zima byla na současné poměry dlouhá s relativně vyrovnanými teplotami. Takový průběh zimy je pro včely příznivý, při výrazných teplotních výkyvech by se mohlo stát, že včely vyletí dříve a nezvládnou přečkat zbytek zimy. Poslední prolety před zimou jsme u našich včel zaznamenali loni v říjnu. Dobrý zdravotní stav nám signalizuje hromadné rychlé vylétávání včel ve velkých skupinách a jejich vracení zpět do úlu,“ popisuje Ondřej Hruška, který se v ostravské zoo o včely stará.
Jarní prolet včel v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava zachycuje video.
Zoo Ostrava chová včely medonosné (Apis mellifera) od roku 2018. Snahou pracovníků zoo je chovat zdravá včelstva v souladu s přírodou, a podpořit tak biodiverzitu krajiny. Cílem je také zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu včel pro existenci lidské společnosti coby nejvýznamnějšího opylovatele a také o problémech a ohrožení, kterému včely v současné době po celém světě čelí.
(ab)