11. dubna 1935
Dne 11. 4. 1935 zemřel ve Slezské Ostravě Bedřich Šimeček, prezident Krajského soudu v Ostravě a kulturně-osvětový pracovník. Narodil se roku 1854 v Drnovicích (o. Vyškov), jako právník působil např. v Těšíně. Jeho zásluhou vznikaly záložny v Dobré a v Těšíně, byl předsedou dozorčí rady občanské záložny v Těšíně, spoluzakládal také veřejné knihovny na Těšínsku. B. Šimeček byl členem mnoha odborných a zájmových sdružení (např. Masarykovy ligy proti tuberkulóze), aktivně podporoval české národní hnutí ve Slezsku, a to zejména pořádáním přednášek, psaním článků a fejetonů o minulosti českého národa. Myšlenka rozvíjet národní uvědomění slezského lidu novinami a kalendáři jej přivedla v letech 1896-1906 k vydávání Slezského kalendáře vlastním nákladem.
13. dubna 1947
Do Ostravy přicestoval v neděli 13. 4. 1947 ministr pošt Msgre František Hála v doprovodu asi 14 osob z Bílé (o. Frýdek-Místek). Vzácnou návštěvu uvítali za expozituru Zemského národního výboru Ing. Václav Chamrád a za Ústřední národní výbor statutárního města Ostravy předseda Josef Kotas. Fr. Hála navštívil v Ostravě Vítkovické železárny, kde si prohlédl vysoké pece, strojírny a ocelárnu, setkal se se zástupci ředitelství a prostřednictvím závodního rozhlasu promluvil k zaměstnancům železáren. Občerstvení pro početnou skupinu hostů připravil závodní hotel. Další cesta delegace pokračovala do závodu Tatra v Kopřivnici.
13. dubna 1995
Dne 13. 4. 1995 se uskutečnila v kině Máj v Přívoze na ul. Engelmüllerova premiéra českého filmu V erbu lvice režiséra Ludvíka Ráži v hlavní roli s Milenou Steinmasslovou. Historický snímek o životě blahoslavené Zdislavy z Lemberka si v průběhu let získal sympatie diváků a byl oceněn také filmovými odborníky, a to nominací na cenu Český lev za nejlepší výtvarný počin. Budova kina Máj byla uvedena do provozu roku 1991. Bylo to největší městské kino se dvěma sály, jehož provoz trval zhruba deset let. Od rekonstrukce v roce 2015 využívá objekt Ostravské muzeum jako depozitář.
Zpracoval: Archiv města Ostravy
(ab)