Kalendárium města Ostravy na 26. týden od 24. června do 30. června

27. červen 1941

V Moravské Ostravě zemřel advokát, politik a národní aktivista JUDr. Bohumír Šavrda. Pocházel ze středočeské Vlašimi, kde se 8. 11. 1875 narodil do rodiny kupce. Jako mladý zanícený národovec přišel na Ostravsko v roce 1902, aby se zde mj. aktivně zapojil do veřejného a politického života zdejších Čechů. O pět let později otevřel v Moravské Ostravě samostatnou advokátní kancelář a oženil se s dcerou vítkovického rolníka a zemského poslance Františka Staňka. Stal se čelným představitelem pokrokové a později národnědemokratické strany v Moravské Ostravě, kterou v letech 1918–1925 zastupoval také ve správní komisi města. Byl významným činovníkem sokolského tělocvičného hnutí, vykonával funkci starosty nejstarší moravskoostravské jednoty a náměstka starosty moravskoslezské župy. V roce 1929 patřil k zakládajícím členům ostravského Rotary Clubu, jehož se stal prezidentem. Na začátku druhé světové války byl zatčen gestapem a krátce vězněn.

28. červen 1919

Konala se ustavující schůze Dělnického sportovního klubu Unie Moravská Ostrava, což byl vůbec první hornický fotbalový klub na Ostravsku. K jeho zakladatelům patřili mladí havíři z kolonie Šalomoun, jako byli Albín Šigut, Leopold Sarga či Jan Šputa. Klub, který byl od samého začátku vyhraněným stoupencem sportovního amatérismu, se začlenil roku 1920 do Slezské župy fotbalové a zastupoval Ostravsko v Československém svazu fotbalovém. V meziválečné době náležel společně s SK Moravská Ostrava, SK Slovan a SK Slezská Ostrava k tzv. silné čtyřce Slezské župy. S podporou města si vybudoval vlastní hřiště nedaleko starého výstaviště a pyšnil se řadou kvalitních odchovanců. Klub dodnes funguje pod názvem TJ Unie Hlubina a v uplynulé sezoně oslavil postup do české třetí nejvyšší soutěže Moravskoslezské fotbalové ligy.

30. červen 1993

K tomuto dni byla v rámci druhé etapy útlumu těžby uhlí v ostravsko-karvinském revíru ukončena těžba na Dole Heřmanice. Důl s původním názvem Viktoria byl založen Vítkovickým horním a hutním těžířstvem v roce 1942. Později nesl jméno sovětského vůdce Stalina, od roku 1962 se nazýval Rudý říjen, a to až do přejmenování na Heřmanice v roce 1990. Jeho rozloha činila 1780 ha, měl pět pater a dvě jámy a největší hloubka důlních děl u něj dosáhla 720 m. Roční objem těžby se pohyboval kolem 600 tisíc tun. Přesně po pěti letech od ukončení těžby zde došlo k explozi metanu, která zničila jámovou budovu, větrní kanály a budovu ventilátorů. Likvidace dolu byla dokončena ještě během roku 1998.

Zpracoval: Archiv města Ostravy

(ab)