Kalendárium historických událostí města Ostravy od 17. července do 23. července.
17. 7. 1889
se v Dobrovicích (okres Mladá Boleslav) narodil budoucí operní pěvec Ladislav Havlík. Svou divadelní kariéru zahájil v Praze, avšak od roku 1927 až do své smrti působil v Ostravě. Byl jedním z těch sólistů, kteří do ostravské opery přišli spolu s dirigentem Jaroslavem Voglem a vytvořili tu vysoké a trvalé umělecké hodnoty. V Ostravě nastudoval a provedl na 200 operních rolí a odzpíval téměř 4 tisíce představení. V jeho třicetileté divadelní práci v Ostravě byl skvělý například v roli Kecala ve Smetanově Prodané nevěstě, jako vodník ve Dvořákově Rusalce či Leporello v Mozartově Donu Giovanni. V roce 1947 obdržel městskou cenu Ostravy za úspěšné role ve Smetanových operách. Zemřel 2. května 1957 v Ostravě.
17. 7. 1948
zahynuli při letecké havárii tři členové ostravského hornického aeroklubu. Jednalo se o 35letého předsedu Hornického aeroklubu Ostravskokarvinských dolů Jaroslava Mílka, 30letého šéfpilota a instruktora Jana Pfeilera a 36letého letce Mečislava Ščučinského z Michálkovic. Podle zprávy v novinách, se letadlo dostalo v katastru obce Rviště, nedaleko Ústí nad Orlicí, do nízké mlhy a zřítilo se do lesa. V závěru novinového příspěvku byly vyzdvihovány zásluhy všech tří letců o vznik a rozvoj hornického letectví na Ostravsku. V lese u obce Rviště se dodnes nachází pomník připomínající oběti tohoto leteckého neštěstí.
23. 7. 1953
byl v Komenského sadech vybudován ústřední tenisový dvorec. Šlo o společnou iniciativu dvou sousedních tenisových oddílů: TJ Tatran Ostrava a Baník Ostrava. Již počátkem srpna areál hostil účastníky tenisového mistrovství republiky a jeho existence dala popud ke konání mistrovství i v dalších letech. Ještě téhož roku v říjnu byla v centru města postavena hala Tatran, která měla původně sloužit jako zimní tréninkový prostor taktéž pro tenisty. Bohužel v téže době násilnou reorganizací zaniklo mnoho tělocvičných jednot a celá řada drobných hřišť.
Zpracoval: Archiv města Ostravy
(ab)