Kardio trénink

Každá návštěva fitness centra by měla začít návštěvou kardio zóny, tedy části kde jsou umístěny stroje, na kterých bychom se měli zahřát a rozcvičit. Pro některé to může znamenat pár minut, někteří na nich vydrží celý trénink. Jde totiž o skvělou volbu pro shazování tělesného tuku a získávání kondice vhodné i pro začátečníky. Na výběr je
v lepších fitness centrech široká škála strojů například rotopedy, běžecké pásy, steppery nebo eliptické a veslovací trenažéry. Jak na to?

Rozcvičení

Před každou návštěvou posilovny je důležité připravit tělo na pohyb a trochu roztleskat chlopně na srdíčku. Taková rozcvička by měla trvat nejlépe 10 minut a měla by být spíše intenzivnější, ať se nám rozproudí krev. Ale nepřehánět, energii si musíme nechat na hlavní část tréninku.

Aerobní trénink

Nejvhodnější je pro začátečníky a pro boj s přebytečnými kily. Tepová frekvence by neměla být příliš vysoko, pro efektivní spalování tuků je ideální hodnota do 65% maximální tepové frekvence (ta se dá přibližně odhadnout, když od čísla 220 odečteme věk).  Tyto hodnoty si můžeme třeba hlídat i tak, že bychom se při cvičení neměli příliš zadýchávat, měli bychom dýchat nosem a měli bychom být schopni si při cvičení bez lapání po dechu povídat. Při kombinaci s posilovnou je vhodné aerobní trénink zařadit až na konec a délka trvání by se měla pohybovat ideálně okolo 20-60 minut. Lehký “výklus” po tréninku navíc zlepší regeneraci.

Intervalový trénink

Je vhodný spíše pro pokročilejší cvičence. Jde o střídání fází s vysokou intenzitou, kdy se tepová frekvence blíží k maximu a nízkou intenzitou, kdy by měla tepovka zase klesnout. Tyto změny v rytmu skvěle urychlí metabolismus a efektivně dokážou odstranit poslední kila. Tento trénink by měl být  náročný a spíše kratší maximálně okolo půl hodiny.