Klíčová dírka v PLATO: prostor propojující umění a okolní zahradu

Prostor na pomezí zahradní dílny, kůlny a výstavního sálu. Zázemí pro zahradu, pěstování, hru a umění. To vše je Klíčová dírka, nový tvůrčí a výzkumný projekt v ostravské městské galerii. Veřejnost může v Klíčové dírce zahradničit, vymýšlet vlastní aktivity, účastnit se akcí nebo poznávat umění blízké zahradě. Architekt prostoru Vojtěch Radakulan tu umístil i autorské interaktivní herní prvky – věštidlo a mapu zahrady.  První výstavou, která vstupuje do Klíčové dírky, je Tiché aranžmá sochařky a floristky Anny Ročňové. Vernisáž prostoru a výstavy ve středu 24. dubna v 18 h doprovodí i autorská komentovaná prohlídka a táborák.

Do výstavního sálu Klíčová dírka lze vstoupit kromě hlavního vchodu do galerie i přímo z okolní zahrady. Jedna z vnějších stěn sálu přiléhající k zahradě je otočná a bude od úterý do neděle od 12 do 18 hodin otevřena. PLATO tak po prvé využije charakteristické architektonické prvky nové budovy pro fungování svých projektů.

Budovy galerií a muzeí často působí jako nedobytné pevnosti. Klíčová dírka je místo, kterým do pevnosti vniká denní světlo. Je rozhraním mezi tím, co je uvnitř a vně galerie, a volně i přímo se propojuje se zahradou“, vysvětluje kurátorka Klíčové dírky Edith Jeřábková, která zároveň s umělci a umělkyněmi připravuje i budoucí podobu komunitní zahrady PLATO, s jejímž postupným rozvojem galerie počítá v průběhu příštích let.

Prostor, kterému PLATO na dva roky vyčlenilo jeden z výstavních sálů, je navržen pro nejrůznější aktivity, které mohou bavit děti a dospělé. Můžete tu zahradničit (návod, sazenice i zemina jsou zde k dispozici), hrát si (umělecké interaktivní prvky Vojtěcha Radakulana – věštidlo a mapa k poznávání okolní permakulturní zahrady, možnost vytvořit si vlastní hru o zahradě), číst si (čtenářské doupě s literaturou o permakultuře), účastnit se akcí (7. května přednáška socioložky Terezy Stöckelové, 25. května společná práce na zahradě a minikurz zahradnice Denisy Tomáškové o zahradničení bez rytí a další), trávit čas s rodinou (28. dubna a 19. května nedělní workshopy a další), prožít vyučování nebo družinu (edukační programy pro školy), oddat se spontánním aktivitám nebo se seznamovat s umělci a umělkyněmi, jejichž tvorba je spjata se zahradou a přírodními procesy.

První umělkyní v Klíčové dírce je etablovaná autorka mladší střední generace a v současnosti také floristka Anna Ročňová. Ve výstavě Tiché aranžmá, kterou připravila pro nový prostor PLATO, sleduje rozhraní přírody, rostliny a kytky jako zboží. „To, o čem chce Anna Ročňová tiše mluvit, je obsaženo už v samotném výběru materiálů. Jsou to řezané květiny ze skleníků nacpané v plastových obalech, které problematicky reprezentují přírodu v bytech, utišují rozchod s krajinou skrze tuto velmi chemickou, neudržitelnou náhražku louky či záhonu doma“, komentuje kurátorka Edith Jeřábková. Výstavu lze navštívit až do 22. září, v říjnu na ni pak naváže nová výstava polského fotografa Lecha Wilczeka.

Hybridní založení Klíčové dírky na pomezí dílny, kůlny a výstavního sálu sleduje demokratizaci galerijního prostředí a využívá rozhraní akcí připravovaných PLATO a aktivit vycházejících zvenčí instituce, včetně spontánních aktivit návštěvnictva. „Program Klíčové dírky bude zaměřen na zapojení návštěvnictva a na rozšíření komunity kolem naší zahrady. Jednou z aktivit v Klíčové dírce je i možnost zasadit si semínka rostlin, použít ke klíčení hydroponickou stěnu uvnitř galerie a ven zasadit rostlinku, kterou připravilo návštěvnictvo před nimi. Zahrada by tak mohla růst jako společný akt návštěvníků,“ doplňuje Edith Jeřábková.

Pro vzniku Klíčové dírky architekt využil recyklované materiály z předcházející výstavy PLATO.

Otevření prostoru Klíčová dírka a vernisáž výstavy Anny Ročňové Tiché aranžmá se uskuteční ve středu 24. dubna v 18 h, v případě dobrého počasí se bude konat na zahradě. Součástí vernisáže je autorská komentovaná prohlídka s Vojtěchem Radakulanem a Annou Ročňovou a táborák. Vstup je volný.

(ab)