Klinika infekčního lékařství už přijala stejný počet pacientů s klíšťovou encefalitidou jako za celý loňský rok

Patnáct pacientů s prokázanou diagnózou klíšťová encefalitida prošlo k poslednímu červenci Klinikou infekčního lékařství FN Ostrava a Lékařské fakulty OU. Je to stejný počet jako za celý loňský rok. Někteří pacienti přitom tvrdí, že si neuvědomují, že by na těle měli přisáté klíště.

Prakticky neustále je na klinice hospitalizován pacient se zánětem mozkových blan. V mnoha případech je převezen z jiných nemocnic, kdy diagnózu potvrdila například lumbální punkce. „Nemoc má typický průběh. Člověku je pár dnů špatně. Má chřipkové příznaky, které odezní. Ale za několik dnů se projevy vrátí, a v mnohem větší intenzitě,“ popisuje MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D., primářka Kliniky infekčního lékařství FNO a LF OU. Její slova potvrzuje i David Parma z Frýdecko-Místecka. I on tvrdí, že si klíště na těle nenašel. „Začalo to zimnicí. I když bylo venku 27 stupňů, byla mi zima a strašně jsem se potil. Ve druhé fázi už se mi točila hlava, nebyl jsem schopný vstát z postele, dojít si na záchod. Pod postelí byla doslova kaluž potu, který ze mě stékal.“

Nasazená terapie zabrala a David Parma nebude mít, na rozdíl od jiných pacientů, trvalé následky. „Rekonvalescence ale bude trvat nejméně čtvrt roku. I lidé, kteří nepracují fyzicky, jako tento pacient, mají například poruchy soustředění, “ upozornila primářka Petroušová.

Všichni v rodině jsou proti „klíšťovce“ očkovaní, kromě mě. Já jsem to podcenil. Nikomu bych nepřál zažít ty stavy, které jsem v uplynulých týdnech zažíval. Byl jsem doslova v matrixu,“ dodal muž, který netrpí žádnou chronickou nemocí a sport i fyzická práce je součástí jeho života.

 (ab)