Zalesňování Beskyd pokračuje. K lepšímu zadržování vody v krajině jsou potřeba nejen mokřady, ale i zdravé lesy. Pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr se za přispění dobrovolníků povedlo během jediného dne vysadit přes 1500 sazenic jedlí na severních svazích hory Radhošť v Moravskoslezských Beskydech.
Na okrajích Národní přírodní rezervace Radhošť jsou kvůli dřívějšímu hospodaření místy skupiny nepůvodních smrků, které se začínají pomalu rozpadat. „Nové jedle jednak přispějí k návratu různorodosti do krajiny, jednak zlepší zasakování vody na prudkých svazích,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, která aktivitu podpořila. S výsadbou sazenic jedlí pomáhaly také na dvě desítky dobrovolníků
Beskydské lesy tvořily dříve jedle a buky až z 86 %. Cílem současného zalesňování je obnova přirozené skladby lesa prostřednictvím původních sazenic. „Sazenice jedlí jsme vypěstovali ze semen původních stromů, které mají jedinečné genetické vlastnosti. Díky tomu jsou mnohem lépe přizpůsobeny do těžkých podmínek beskydských vrcholů,“ vysvětluje Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se mimo péče o vybrané beskydské mokřady věnuje také zalesňování.
Národní přírodní rezervace Radhošť vznikla v roce 1995 a dnes se rozprostírá na ploše téměř 145 hektarů, zejména na severních svazích hory Radhošť (1 129 m. n. m.) v nadmořské výšce 800 až 1 100 metrů. Rezervace byla založena k ochraně vrcholových porostů a významných rostlinných druhů. Celé území pak leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.
(ab)