KONCERT EXPERIMENTÁLNÍ HUDBY V DOMĚ UMĚNÍ

Poslední letošní koncert z cyklu pravidelného představování soudobé experimentální a improvizované hudby pod názvem Pohyby-zvuky.prostory. Cyklus, který v ostravském Domě umění probíhá již řadu let, představuje mezinárodní i tuzemskou hudební scénu zaměřenou na „jiné“ pojetí hudby, které nemusí vycházet z melodie, harmonie nebo pravidelného rytmu, ale třeba spíše zdůrazňuje zvukovou architekturu nebo objevuje nové zvukové možnosti klasických hudebních nástrojů rozšířenou technikou hry či zkoumá vnitřní strukturu hudební masy. Listopadový koncert představí dvojici hráčů používající elektronické nástroje v konfrontaci s dvojicí hudebníků hrajících na trombón. Třetí set bude věnován společné improvizaci všech čtyř hudebníků. Akce se uskuteční ve čtvrtek 22. 11. v 18.30 v Domě umění v Ostravě.
Ken Ganfield je v Praze usazený americký zvukový experimentátor a improvizátor Ken volí delikátní, skoro až chirurgický přístup, když při svých vystoupeních využívá především modulární syntezátor a vytváří aleatorní kompozice, které se zabývají zvukem v různých stylech. Ví se o něm, že je vášnivým a také trochu tajemným sběratelem všemožných elektronických hejblátek, udělátek a překvapovátek a že je přesný jako gama nůž. Zásadní otázka před každým jeho koncertem tedy zní: co si přiveze v kufru tentokrát?
Petr Vrba je znám jako hudebník, kurátor a kritik. Proslul svými experimenty na poli volné improvizace, při kterých nejčastěji využívá trubku, klarinet, vibrující reproduktory, elektroniku a různé nalezené předměty. Je považován za jednu z nejdůležitějších postav pražské experimentální scény a je jedním z nejfrektovanějších čekých hudebníků, pohybujících se v mezinárodních vodách volné improvizace. Od roku 2010 je dramaturgem hudebního a zvukového programu v galerii Školská 28 v Praze.Je jedním ze zakládajících členů proměnlivého tělesa IQ+1, jehož poslední deska byla nominována na cenu Vinyla. V roce 2011 založili s korejským experimentátorem Ryu Hankilem (budíky, psací stroje atd.) duo YANAGI, je spoluzakladatelem Pražského imrpovizačního orchestru, v českých poměrech naprosto ojedinělého tělesa sousředícího se na soudobou hudbu a volnou a řízenou improvizaci.
Jan Jirucha je trombonista, aranžér a skladatel. V roce 2003 založil sextet Bucinatores inspirovaný estetikou hudební nadsázky a humoru kapel Bad Plus, Sex Mob a Bonerama. V roce 2012 Jirucha obdržel v rámci festivalu Bohemia Jazz Fest za svou kompozici Preludium for Jazz Orchestra ocenění Nejlepší jazzová skladba. Kromě Bucinatores Jirucha aranžérsky spolupracoval nebo spolupracuje s Bigbandem Gustava Broma, s kapelou Konstatin Ruchadze Band a souborem Agon Orchestra. Jako trombonista působí v souborech Bucinatores, Concept Art Orchestra, Bigband Gustava Broma, Matúš Jakabčic CZ–SK Big Band, Agon Orchestra, Points Oktet, Petr Kalfus Sextet, MCH Trio, Takin’ Off a Los Rumberos.
Štěpán Janoušek je český jazzový trombónista a zpěvák. Studoval na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Za dobu svého působení na scéně prošel mnoha kapelami jako Mocca Malacco, Big band českého rozhlasu, Gustav Brom Big Band a další. V roce 2008 získal ocenění Sólista roku na soutěži Junior Jazz, v roce 2015 pak zvítězil na prestižní, mezinárodní soutěži jazzových trombónistů do 25 let ´J.J. Johnson competition´. Od roku 2013 vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka hru na trombón a improvizaci.
V současné době vystupuje s kapelami: SKETY (a cappella sextet), MarZ, Janoušek-Wróblewski quartet, Concept Art Orchestra, Komorní orchestr BERG a dalšími. Je vyhledávaným studiovým hráčem a vokalistou.
(ab)