Kondoři andští patří mezi jedny z největších létajících ptáků světa s rozpětím křídel až 3 metry. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou momentálně k vidění dva mladí jedinci tohoto poměrně vzácně chovaného a ještě vzácněji odchovávaného druhu. Nejen v parném létě si i tito mohutní ptáci užívají koupel. Ta slouží samozřejmě k ovlažení, ale podobně jako u řady jiných opeřenců i k pravidelné péči o tělní pokryv.
Mladý pár kondorů andských byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava sestaven zhruba před rokem. Samici (*2016) jsme na podzim roku 2017 přivezli na základě doporučení koordinátora Evropského ex situ programu ze Zoo Krakov a samce (*2018) z daleké Zoo Granby v Kanadě. Nově sestavený pár by měl být nadějí pro tento druh, který je v Červeném seznamu (The IUCN Red List of threatened species) zařazen do kategorie „Blízko ohrožení“ (Near Threatened). Ve volné přírodě jihoamerických And žije necelých sedm tisíc dospělých jedinců. V lidské péči ale nejsou kondoři andští chováni příliš často a jen velmi vzácně se v chovech rozmnožují. Zda spolu ostravští kondoři vytvoří harmonizující pár, není zatím jisté. Chovatelé si na to budou muset ještě několik let počkat, než oba ptáci dospějí.
Dokumentační video zachycuje mladé kondory při koupeli.
Ještě donedávna dělala mladým kondorům společnost jednašedesátiletá samice, která byla aktuálně nejstarším zvířetem žijícím v ostravské zoo. V zoo žila od roku 2011. Její přítomnost byla důležitá, aby se od ní oba mladí ptáci něco přiučili. Stará samice uhynula 10. července 2020.
Kondor andský (Vultur gryphus) zvaný též kondor velký se vyskytuje v otevřených nížinách i ve vysokohorských oblastech jihoamerických And do výšky 5 000 m n. m. Samec má na hlavě výrazný kožovitý výrůstek. Ve své domovině je ohrožen hlavně v severních oblastech výskytu, a to v důsledku pytláctví a požíráním otrávených návnad pro pumy a lišky. Ve Venezuele a v Kolumbii probíhají záchranné repatriační projekty – mláďata odchovaná v lidské péči jsou vypouštěna do volné přírody. Kondoři byli dříve řazeni mezi dravce, na základě molekulárních analýz ale nyní tvoří samostatný řád kondoři (Cathartiformes).
(ab)