Košili je schopen ušít do pěti a oblek do osmačtyřiceti hodin. Samozřejmě na míru, podle individuálního přání. Jeho jméno je pojmem nejen v regionálním, ale také celostátním módním „světě“. Praha se stala druhým místem, kde otevřel pobočku.
Říjen roku 2020 je pro Abiho Totre jako obvykle nabitý prací a osobním kontaktem s klienty. Kromě toho zvládá stěhovat svůj krejčovský salon do lepších prostor, slavit své sedmačtyřicáté narozeniny a najít si čas na zodpovězení několika otázek.
Ostravský rodák nejste, přiblížíte své kořeny?
Pocházím sice ze severu Makedonie, kde má rodina provozovala krejčovství už v první polovině 60. let. Ale kořeny mé rodiny jsou v Turecku. Odkud jsme se do Česka počátkem 90 let přestěhovali a zakotvili právě v Ostravě. Pro cizince samozřejmě nebyly začátky moc lehké.
Zmínil jste rodinný podnik, jste krejčí profesí?
To ne, nejsem vyučený v tomto oboru, ovšem krejčovství a módní návrhářství, jak jsem už prozradil, mělo v naší rodině tradici. Když mi bylo patnáct let, začal jsem pracovat u svého strýce, krejčího v módní metropoli světa – Paříži. A byla to obrovská škola života, ve které jsem například zkracoval nohavice známému herci Gerardovi Depardieu. Ten i řada dalších osobností patřili ke klientele strýcova krejčovského salonu.
„Pro mě je nejdůležitější osobní přístup. Na zákazníka se dívám jako na přítele, kterého musím vyšperkovat tak, aby mu seděl každičký detail.“
A takový jste se rozhodl otevřít si v Ostravě?
No, to až časem, i když samozřejmě nějakou představu jsem měl od začátku. Ten byl ještě v patře domu v Zámecké ulici, kde jsem spravoval oděvy, sám. Pak přišel jeden ze zákazníků a přál si ušít košili na míru. Řekl jsem si: Proč, ne? Jdeme do toho! První klient byl spokojený, pověděl o mně kamarádům, začal jsem šít pro další a další lidi, kteří mne doporučovali dalším a dalším známým… Ten vlastní krejčovský salon jsem si otevřel až v roce 2013 v Nádražní ulici.
Podařilo se vám přenést tady pařížský šarm?
Podle mne určitě. I když má značka je Abi Totre není doplněná ve francouzštině, ale angličtině: Bespoke Tailoring, česky Krejčovství na míru. Jako krejčí, módní návrhář a stylista jsem s naším týmem připraven klienta či klientku prakticky kompletně, elegantně obléci. Nebráním se ani extravagantním modelům, v mém červeném saku například hobojista Vilém Veverka fotografoval s vozy značky Ferrari přebal na svou novou desku.
Zmínil jste více osobností, jaké další u vás šijí?
Zrovna teď je to třeba kostýmek pro Zuzanu Ožanovou, starostku městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jezdí k nám ale i modelka Aneta Vignerová, herec Jakub Kohák, mistr společenské etikety Ladislav Špaček, fotbalista Zdeněk Nehoda, automobilový závodník Karel Loprais… Nejsem však salonem pro VIP, na mém instagramovém profilu @abi_totre najdete spoustu důkazů, že šiji pro všechny lidi. Abi Totre si také zakládá na tom, že se zákazníky jedná osobně! Beru jim míry, pomohu s výběrem látek, běžně sám sedám k šicímu stroji a šiji. Mám jednu klientku, co si u mne dává šít od svých třinácti, teď je jí dvacet a chodí k nám celá její rodina.
Salón Abiho Totre je výjimečný i tím, že košile na míru je naprosto originální a hotová do pěti a oblek do osma čtyřiceti hodin.
Máte něco, co nepochází přímo z vlastní dílny?
Klobouky! Ty bereme od tradičního novojičínského výrobce. A pak některé módní doplňky, na které ale máme své dodavatele. Co se bot týče, pracuje pro nás vlastní školený obuvník. Ten ale nešije u nás v ostravském salonu, který jsem přestěhoval do Tyršovy ulice číslo 9. Tam, kde fungovalo dříve kuchyňské studio.
Co bylo důvodem přestěhování celého salonu?
Nejprve vlastně omyl majitele dřívějších prostor, myslel si, že nám končí po pětileté opci nájemní smlouva a chtěl zvednout nájem. A já se rozhodl jít do vlastního, už ne do nájmu. Velikost salonu bude stejná, ale prodejní plocha se nám rozhodně zvětší a v suterénu je mimo jiné prostor pro osm krejčích.
Charismatický Abi Totre stojí za módním krejčovstvím v centru Ostravy, který přináší atmosféru pařížských salónů a odkud muži odcházejí šťastní a s úsměvem přes celou tvář.
Přiblížíte závěrem, jaké jsou dnes módní trendy?
V tom elegantním světě vládne momentálně jednořadový oblek, a to predevším tmavě modré barvy, v kombinaci s bílou košilí. Á la James Bond. Pánské modely jsou takzvaně slim, vypasované, že to prostě na člověku nevisí. Dámské naopak oversize, lehce větší, kalhoty bývají vyšší v pase. Do módy se vrací i trenčkotové pláště.
Je správné být náročný a chtít jen to nejlepší Více na https://www.abitotre.cz/
(nm)